Властите в Пловдив обсъждат дали да отворят училищните дворове за подрастващите и в извън учебно време. До идеята се стигна след като омбудсманът Борислав Стаматов предложи във всеки от шестте района да се определят по две училища, където децата да спортуват след часовете. В момента от съображения за сигурност дворовете се заключват.
В двора на ОУ "Димитър Талев“ в "Южен“ допреди седем години се е влизало свободно след часовете. Служителите обаче си спомнят този период със смесени чувства.
"В двора влизаха деца, лятно време карат колела, колички, но и много злоупотребяваха, много боклуци – бутилки, фасове ... случавало се е след отпуските, когато дойдем на 25 август и започнем да чистим двора, два-три дена ние не можем да излезнем от двора. Събирали сме боклуци за цял самосвал направо", спомня си Василка Байрактарова – чистачка в училището.
Затова голяма част от директорите в града са резервирани отново да се върне този свободен режим. Особено след като са направили големи инвестиции в спортни съоръжения, които се използват постоянно в часовете по физическо.
"300 хиляди лева до този момент са вложени за изграждане на шест мултифункционални игрища, за полагане на тази ограда и за футболното игрище – 300 хиляди лева", казва пред БНТ Ирина Чолакова, директор на ОУ "Димитър Талев“ - Пловдив.
В общината също няма еднозначно предложение как трябва да се постъпи, защото отчитат и плюсовете, и минусите.
"Нощем може да е опасно, има доста голяма материална база във всяко училище. Или уикендите, когато пък се събират адски много хора, което води след себе си нуждата от допълнително почистване, допълнителна охрана и т.н. Проблемът е на масата, не е лесно решим особено в някои квартали, където зелените площи не достигат", смята
Стефан Стоянов, заместник-кмет на община Пловдив.
Според решение на Общинския съвет в момента директорите управляват сградния фонд и дворовете и носят отговорност за тях. Отново съветниците трябва да намерят вариант, който да удовлетвори всички страни.