Директорът на РПНМ-Пловдив: Горила скочи агресивно срещу нас
Уганда и Руанда са държави с много добро биоразнообразие. Това разказа в предаването "Цветовете на Пловдив“ по Радио “Фокус“ Огнян Тодоров, директор на Регионалния природонаучен музй в Пловдив, който се завърна от експедиция в тези държави.
"В рамките само на един ден успях да видя седем вида орли, няколко вида лешояди, което не знам на колко места в света е възможно. Огромно разнообразие от птици, маймуни, носорози, жирафи. Всичко, което сте виждали по филмите и което сме гледали по картинките, всъщност за нас беше от другата страна на един отворен прозорец на джипа“, обясни Тодоров.
По думите му, резерватите там са много добре поддържани, както и националните паркове. Работят при много добра организация.
"Така че беше едно наистина много вълнуващо преживяване. Много се радвам, че успях да видя един различен свят, който не съм си представял, че може да съществува. Една необятна природа. Саваните са много красиви. Това, което виждаме по телевизията за залезите на Африка, мога да го потвърдя от първо лице, защото наистина е голяма цветна феерия самият залез. Цялото небе става оранжево, все едно гори. Най-интересните животни, които успях да видя и да заснема – най-интересните сцени, съм ги заснел и на видео, и на снимки. Снимките представяме на изложба със 70 и няколко фотоса, предимно на животни“, разказа Огнян Тодоров.
Хипопотамите са доста голям проблем за населението на Уганда, каза още Огнян Тодоров.
"Те са много агресивни. Навсякъде ни пазеше въоръжена охрана, защото много хора там загиват от хипопотами. След маларията най-много жертви местното население дава от хипопотами. Един се опита да захапе задната част на лодката, в която плувахме. Такива неща се помнят, стига да приключат добре“.
Другата голяма опасност в държавата са горилите и шимпанзетата, посочи още Огнян Тодоров.
"Това, което ни привлече най-много, бе възможността да бъдем част от групата, която може да посети дивите горили в планината, което се заплаща допълнително – доста скъпа такса, но цялото преживяване си заслужава. Имахме възможност да седим един час в планината и да наблюдаваме живота на планинските горили“.
Тодоров разказа интересни случки, които ще запомни завинаги.
"Мъжката горила скочи много агресивно срещу нас и благодарение на един от гидовете спря на около 3 метра пред мен. Това беше много стресиращо, защото животното е огромно. Но това за нея беше възможност да покаже кой е "шефът“ там“, разказа още Огнян Тодоров.
Същото се е получило и при шимпанзетата. Групата била предупредена от гидовете, че шимпанзето минава с голяма скорост през посетителите и трябва да се пазят.
Огнян Тодоров се връща с над 20 000 снимки, предимно на природа, на животни, местообитания. Той е много приятно изненадан от местното население, което е изключително приятелски настроено и са много усмихнати хора. Доволен е от самата атмосфера, посрещането, което са получили. Това е една много бедна държава с много щастливи хора, твърди Огнян Тодоров.