![](https://i.id24.bg/img/spacer.gif) © Plovdiv24.bg | ![](//i.id24.bg/tpl/plovdiv/img/spacer.gif) | 5-6 души всяка вечер, злоупотребили с алкохол и наркотици, събират по улиците дежурните екипи на Центъра за спешна медицинска помощ, за да ги откарат в болницата. Линейките пристигат по сигнали на граждани, които се сблъскват с падналите на улицата младежи или пък на техни приятели. Повечето от пострадалите са на възраст между 20 и 30 години, обяснява д-р Лиляна Азманова, завеждащ смяна в центъра за спешна помощ. Всички пациенти били в много тежко състояние, някои от тях дори изпаднали в кома от смъртоносната комбинация на алкохола с опиятите. Медицинска помощ се оказва на място, след което младежите се транспортират за болнично лечение, тъй като състоянието им е критично. Инцидентите с тежки отравяния с алкохол и наркотици зачестяват и трябва органите да обърнат внимание какво става в дискотеките, категорични са лекарите.
При дневните дежурства пък линейките хвърчат из града, за да свестяват хора, припаднали на обществени места. По 10-15 души на ден колабират по улиците на града или чакайки на някаква опашка, показват регистрите. Най-честата причина за припадъците е рязкото спадане на кръвното налягане, което се предизвиква от горещината. Това се случва на хипертоници, които продължават да взимат предписаните им от лекарите медикаменти за регулиране на кръвното. През летните месеци обаче то естествено пада, тъй като от топлината кръвоносните съдове се разширяват и това двойно въздействие причинява колапса. Затова лекарите предупреждават, че през лятото медикаментите за кръвно трябва да се коригират от джипито или най-малкото да се намали дозата.
Припадат и хора със сърдечно-съдови заболявания, чието състояние се влошава от високите температури и задуха. И това не са само възрастни пенсионери, които не се съобразяват с предупрежденията на лекарите, но сред пострадалите има и млади между 30 и 35 години.
Източник: в. "Пловдивски Труд" |