Дискусия "Правовата държава" се проведе в ПУ
Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още |
|
Публична дискусия "Правовата държава" като част от инициативата "25 години свободна България" се проведе днес, 31 октомври, в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
Събитието е под патронажа на Президента на Република България Росен Плевнелиев. Организатори са Атлантическият клуб в България, фондация "Софийска платформа" и фондация "Фридрих Науман", а съорганизатор за Пловдив бе Студентският съвет на ПУ "Паисий Хилендарски".
В рамките на инициативата са предвидени 5 публични дискусии в 5 университетски града в България. Останалите населени места са Благоевград, Бургас, Велико Търново и Русе. В Пловдив участници в дискусията бяха представители на три поколения - Йордан Соколов, роден през 30-те години на миналия век, Катрин Сариева - през 50-те, и Виктор Янков - през 80-те.
Специален гост бе министърът на образованието проф. д-р Румяна Коларова, която е част от инициативния комитет на "25 години свободна България".
Тя провокира младите хора да разсъждават върху това какво представлява държава, в която има равенство, но липсва справедливост.
"Законите в правовата държава ограничават държавната власт", допълни проф. Коларова.
Тя коментира проблеми като злоупотребата с политическо влияние, включително и на медии, което принципно противоречи на идеята за правова държава, както и кой може да контролира овластените.
Йордан Соколов е известен юрист, политик и държавник, министър на вътрешните работи в правителството на Филип Димитров, депутат в 37-ото, 38-ото и 39-ото Народно събрание, председател на 38-ото НС.
Катрин Сариева е историк по образование, била и преподавател по тази дисциплина в ПУ "Паисий Хилендарски". Заедно с дъщеря си Веселина Сариева основава галерия "Сариев" през 2004 г. и Фондация "Отворени изкуства" през 2007 г.
Виктор Янков е завършил специалността "Политология" в ПУ "Паисий Хилендарски". От 2010 г. е водещ и съсценарист на предаването за култура "Метафора" по БНТ 2. През 2012 г. е поканен от Фондация "Отворени изкуства" за куратор на Фестивала "Улица "Отец Паисий". От една година е фестивален директор на "Нощта на музеите и галериите - Пловдив", организирана от "Отворени изкуства". Автор е на предаването "Молескин" по БНР - "Радио Пловдив".
Тримата споделиха пред присъстващите студенти, преподаватели и журналисти свои спомени за периода преди 25 години, както и представите си какво представлява една правова държава - никой да не бъде над закона. Те коментираха още склонността към нарушаване на законите и премълчаването на нарушенията.
Преди 25 години правовата държава предполагаше равенство, но не и справедливост. Слабостите на съдебната система в наши дни пък създават усещане за несправедливост у обикновения гражданин.Така Йордан Соколов направи паралел между двете разглеждани епохи.
Той подчерта, че за хората именно съдебната система олицетворява държавата, допълни той и припомни големи по мащаб престъпления, за които не е получено необходимото наказание или санкциониране.
Склонността към нарушаване на закона се приема за храброст, заяви Катрин Сариева. Кога едно нарушение на закона превръща човек в престъпник и кога - в национален герой, попита тя аудиторията и даде примери с неоправдано високите скорости на пътя, хайдушките и партизанските движения, превземането на кораба "Радецки" от четата на Христо Ботев и мн. др. случаи от предишни епохи и настоящето.
"Гражданските обсъждания за съдбата на пловдивското кино "Космос" са пример за възможността обикновените хора, използвайки законодателството да преобърнат решение на общинския съвет в града", обясни Виктор Янков.
Той припомни сагата, започнала през 2010 г., когато с решение на ОбС-Пловдив собствеността на киното от публична е променена на частна, като се очаквало тя да бъде превърната в паркинг от евентуалния си нов собственик.
Благодарение на активността на гражданите една година по-късно собствеността отново е публична.
След презентациите на тримата лектори присъстващите в залата студенти им задаваха въпроси за живота преди и след 10 ноември 1989 г., кога са се чувствали по-добре, какви са основните разлики между двете епохи, разделени от тази ключова дата.
Модератор на дискусията бе водещият на обзорно-политическото предаване "Седмицата" на Дарик Радио Кирил Вълчев. В края на дискусията той обобщи резултатите от анонимната анкета сред аудиторията днес.
"Тя показва, че всички, макар и с различен изказ, приемат, че правовата държава предполага равенство на възможностите и през закона", каза Вълчев.