През нощта, изморени от нагорния път, учениците задрямали и заспали. Христос, както бил на молитва, се издигнал над земята и засиял в силна светлина. Лицето му заблестяло като слънце, дрехата му станала бяла като сняг. Като свидетели на това от небето се явили Мойсей и пророк Илия, с които Христос разговарял за кръстните си страдания и възкресение.
Църквата чества деня на Преображението Господне като спомен за небесната слава и мощ на Исус Христос. На този ден в църква се благославя грозде като нов плод, а с него - всички плодове. До този ден не се разрешава да се яде грозде. За празника се разрешава и риба.
Според българския народен календар на 6 август настъпва трайно преобразяване в природата. За всички вярващи християни и до днес Преображение Господне е свързано с промяна и с нова надежда. Слънцето обръща гръб на лятото и лице към зимата, щъркелите се събират на ята, преди да отлетят към топлите земи. Според вярванията на този ден се отваря небето и ако някой види това, се сбъдва всичко, което си пожелае.
В някои части на България по случай празника се правят се панаири, разменят се животни и стоки. Някога момите и ергените са се сговаряли за годежи и женитби. Преображение Господне е времето, когато дните видимо намаляват, очаква се студът.
В народна среда Преображение Господне е и празник на гадаенето, което нерядко трае 12 дни.