Днес празнуват лозари, винари и влюбени

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:42 / 14.02.2005
1627
14 февруари е денят, в който до въвеждането на Грегорианския календар през 1968 г. православната църква чества паметта на Свети Трифон. След промяната на календара църковният празник е на 1 февруари, но традицията денят на лозарите и винарите Трифон Зарезан да се отбелязва по стария стил, остава.
Денят на Свети Валентин не е свързан с православната традиция, но през последните години се наложи като празник на влюбените и у нас. Този ден се е празнувал още през езически времена. Според римския обичай Луперкалия, славещ бога на плодородието Таунус (Пан), по време на пищна церемония мъжете изваждали от кутия имената на девойката, грабнала сърцето им. По време на Луперкалия действал божественият Купидон, известен още като Ерос и Амур, той си правел майтапи с хората, като ги стрелял с любовни стрелички. Уцелел ли, човекът мигом се влюбвал. Известни са три истории за свети Валентин. Най-разпространената история е, че в доброто старо време император Клавдий събирал доброволци за армията си, но никой от мъжете не искал да се бие и да умре, оставяйки любимата и семейството си сами и явилите се били малцина. Тогава на Клавдий му хрумнала идеята, че ако забрани брака, доброволците ще станат повече. И тъкмо това направил. Някъде в древната римска държава живял свещеникът Валентин, който напук на императора венчавал влюбени двойки. Изпълнявайки мисията си, той бил заловен и екзекутиран на 14.02.269 г. за подстрекателство. Самата екзекуция била по-скоро тържество, тъй като хората го изпратили с цветя и сладки. Стотина години по-късно хората все още се сещали за това, на което ги учел Валентин, и го провъзгласили за светец и покровител на влюбените. Има версия,и че Свети Валентин е бил древен лечител. Младежът имал чудодейни способности на изцерител и именно заради тях и заради вярата си бил хвърлен в тъмница. В затвора младият Валентин излекувал сляпата дъщеря на надзирателя. Момичето прогледнало и го целунало. Двамата изживели бурна, но кратка любов, тъй като Валентин бил осъден на смърт. Преди да го хвърлят на лъвовете, той изпратил бележка на любимата си, написана върху парче от дрехата му с формата на сърце и подпис: "Твой Валентин". Тогава възникнала и традицията да се подаряват картички- валентинки. Как се е чествал празникът в древността - през XVII в. момичетата варели яйца и ги слагали под възглавницата си в нощта на 13-ти срещу 14-ти февруари. Те вярвали, че по този начин ще им се присъни любимия човек. На този ден могат да бъдат подарени бели или червени рози, като първите са символ на искрената любов, а вторите на страстната обич. Подаряват се и сладкиши, които са символ на ласките. Пиленцата от шоколад, които се подаряват на св. Валентин имат по-дълбок подтекст. Поверието, че всяко хвъркато си избира партньор в деня на Св. Валентин е продиктувано от английския поет Джефри Чосър през XVI в. Истината е, че само яребицата, косът и дроздът се чифтосват през февруари.
70% от празнуващите изпращат картички, 49% излизат с половинките си, 48% подаряват нещичко, 37% приготвят празнична вечеря, 33% подаряват бонбони, 30% отиват да вечерят в заведение и едва 19% подаряват цветя, съобщава агенция БГНЕС.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Отпушват движението в "Западен", отварят за движение ключово кръс...
Пожарникари спасиха семейство от капана на снега
Шестима, включително и непълнолетни се биха в центъра на пловдивс...
Двама са обвинени за измамата с акциз на горива за НАТО
НАП хвана в крачка автосервиз, обслужващ луксозни коли в Пловдив
В Пловдив почина протойерей Рашко Рашков


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).