Днес в Пловдив в парка до паметника "Кан Крум" в "Тракия" бе даден официално стартът на регионалното честване на "Седмицата на гората". Мотото на събитието през 2015 г. е "Гората - мост към бъдещето".
То се организира от РДГ Пловдив, под егидата на Областния управител на област Пловдив
Розалин Петков, съвместно с ЮЦДП - Смолян и със съдействието на община Пловдив.
Гости на откриването бяха представители на Регионалната дирекция по горите - Пловдив, ЮЦДП Смолян, на държавните горски и ловни стопанства от региона, кметът на район "Тракия"
Костадин Димитров, кметове на общини от областта, представители на местната власт и ветерани, работили на територията на област Пловдив.
Първото приветствие към присъстващите и по случай професионалния празник на всички лесовъди, който се чества днес отправи заместник -директорът на РДГ Пловдив Мирослава Велинова, след което всички заедно изслушаха химна на лесовъдите "Хубава си, моя горо".
В своето приветствено слово Областният управител
Розалин Петков се върна към началото на този празник, когато през далечната 1925 г. се е приемал поредният закон за горите.
Лесовъдската гилдия го счита за най-добрия "горски закон" и именно с него се учредява Първият празник на залесяването. Още при подготовката на закона лесовъдите и обществеността предлагат: "Законът да уреди два празника на залесяване през годината - единият през есента, а другият през пролетта - в които всеки по-възрастен от 15 години нагоре български гражданин да засажда най-малко по 5 дръвчета, а учениците от всички училища в България също да засаждат по 3-5 дръвчета".
Затова и първият организиран празник на залесяването се провежда на 12 април 1925 г., като резултат от разбирателството между две министерства - на народното просвещение и на земеделието и държавните имоти.
Първата Седмица на гората в България се провежда през април 1934 г. А през 1940 г. в София, в зала "България", е открита Седмицата на гората, на която присъстват министър-председателят, председателят на Народното събрание и други важни държавници.
Това е най-дългата седмица, общо 14 дни, и последната, защото Втората световна война спира нейното провеждане за повече от десетилетие.
Професионалният празник на лесовъдите е възобновен едва през 1956 г.
"Разказвам всичко това - каза Областният управител в словото си, защото още преди 90 години хората са осъзнали, че на горите не бива да се гледа само като на източник за задоволяване потребностите от строителни и горивни материали и трябва се държи сметка за тежките последствия о
т неразумното им ползване.
Днес, особено след събитията от миналото лято, все повече се убеждаваме, че гората е "зеленото богатство" на страната ни, което трябва да се пази и умножава.
И е време всички да си подадем ръка, както онези две министерства, защото опазването на гората е кауза, която може и трябва да обединява. Точно за това ни е нужна Седмицата на гората днес."
Секретарят на Регионалния съюз на лесовъдите Милена Нанова връчи традиционните награди "Лесовъд на годината 2014" и "Служител по контрола за 2014" за регион Пловдив.
Отличие за първо място "Лесовъд на годината 2014" получи инж. Антон Бамбалов, за второ място - инж. Александър Дюлгеров и за трето място - инж. Никола Каварджиков. И тримата са главни експерти в РДГ Пловдив.
Първо място "Служител по контрола 2014" спечели Живко Жеков, второ - Радко Арнаудов, трето - Спас Симеонов.- горски инспектори в РДГ Пловдив.
Беше открита информационна табела, отбелязваща идеята, мотото на събитието и участниците в залесяването, с което бе поставено началото на новия парк "Кан Крум" в "Тракия".
Областният управител и кметът на район Тракия първи залесиха част от предвидените по проекта фиданки, а след тях се включиха и всички останали гости.