ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Днес в Пловдив започва най-чаканият летен фестивал
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:02 / 24.07.2023Коментари (0)6040
©
За 27-ми път община Пловдив е организатор, а градът – домакин на Международния фолклорен фестивал. Проявата, превърнала се в традиция за културния живот на Пловдив, е истински, дългоочакван празник за жителите и гостите на града в горещите летни дни.

Фестивалът е част от календара на културните събития на общината и в него всяка година се включват фолклорни колективи от цял свят, представящи с много красота, талант и добро настроение незабравима феерия от цвят и ритми на едно от най- емблематичните места – Античния театър на Пловдив.

От днес до 28 юли ще видим изпълненията на представителни фолклорни състави от Босна и Херцеговина, Грузия, Гърция, Индонезия, Мексико и Полша.  Домакини са "Академичен Фолклорен Ансамбъл“ при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив с главен художествен ръководител проф. акад. Милчо Василев, хореограф е доц. д-р Стефан Йорданови. На 25 юли на фестивала ще гостува танцов състав "Зора" към НЧ "Зора 1858", гр. Дупница с хореограф Дилиана Диканска.

На 26 юли на Античен театър ще има самостоятелен концерт на "Академичен Фолклорен Ансамбъл“ при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Ансамбълът празнува 15- годишен юбилей.

Всяка вечер (с изключение на 26 юли, сряда) от 17.30 часа ще се състоят дефилетата на съставите. Те ще тръгват от "Дом Левски", ще преминават по Главната улица и ще стигат до сцената на пл. "Стефан Стамболов", където с начален час 18.00 ч. ще изнасят кратки концерти. Програмата ще продължава с официалните вечерни представяния на участниците на сцената на Античния театър от 20:00 ч. Освен концертите в Пловдив, представления ще има и в други райони на областта.

Церемонията по откриването е на 24 юли, понеделник, от 20 часа на Античния театър. На същата сцена в последната вечер – 28 юли, петък, от 20 часа ще се състои Гала-концертът и церемонията по официалното закриване на събитието. На 26 и 27 юли, концерти освен на Античен театър ще има и на открита сцена в парк Лаута.

Всички концерти са с ВХОД СВОБОДЕН!

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

КУЛТУРНО ДРУЖЕСТВО "ПОДКОЗАРИЕ“

Културно дружество "Подкозарие“ е основано на 11 ноември 2013 г. и има над 250 членове - фолклорен ансамбъл за народни танци и песни, детски фолклорен ансамбъл до 12 г., духов фолклорен ансамбъл, народен оркестър и женски, мъжки и смесени вокални групи.

Ансамбълът включва в репертоара си 15 хореографии - стилово обработени в контекста на автентичната традиция на тези райони - Република Сръбска, Босна и Херцеговина и Сърбия.

В трупата работят известни хореографи, музиканти, етномузиколози, както и дизайнери, свързани със създаването и поддържането на изключителния костюмен фонд на съставите.

ГРУЗИЯ

АНСАМБЪЛ ЗЕ-КАРТАН

Ансамбълът Зе-Картан е основан през 2015 г. в рамките на Община Шуахеви. Ръководител на ансамбъла е Гурам Болквадзе. Репертоарът на групата включва танци от всички региони на Грузия. Ансамбълът се състои основно от възрастни танцьори, които същевременно са и хореографи на собствените си детски ансамбли. От създаването си групата участва в различни правителствени проекти и конкурси, печели много олимпиади и има Гран при и първи места.

Ансамбълът Зе-Картан е участвал в международни фестивали в Молдова, България, Турция, Полша и др.

ГЪРЦИЯ

ГРЪЦКИ ЦЕНТЪР ЗА НАРОДНИ ТАНЦИ - АНСАМБЪЛ ЕЛКЕЛАМ

Ансамбъл Елкелам е създаден през 1982 г. със следните цели: да провежда научни изследвания и да изучава материалите, които съставляват гръцката фолклорна култура и гръцката традиция - по-конкретно традиционните танци, музика, песни и костюми.

Групата има повече от 500 концерта в Гърция и е участвала в повече от 78 международни фестивала в чужбина в 20 различни страни по света

ИНДОНЕЗИЯ

ФОНДАЦИЯ ТЕГАЛ АРТ ХАУС

Фондация Тегал Арт Хаус е базирана в град Тегал и предоставя резиденция за артисти в областта на сценичните изкуства. Тегал Арт Хаус  е организация, занимаваща се с различни видове изкуства - както традиционни, така и съвременни. В настоящия момент, фондацията се фокусира върху обучителни дейности в областта на танцовото изкуство, организирайки безплатни класове по оригинални танци като Каравитан, Педаланган и Синден.

Фондация Тегал Арт Хаус има изключително активна дейност и всяка година участва в многобройни национални  и международни събития и фестивали.

МЕКСИКО

ТАНЦОВ СЪСТАВ МОНАРКА ДЕ МЕХИКО

Чрез своята артистична дейност Монарка де Мехико се стреми да преоткрие дълбокото значение на мексиканските танци и да ги представи чрез новаторски хореографски интерпретации. Трупата е социално ангажирана и насърчава развитието на млади таланти като се води от своите ценности: сътрудничество, страст, стремеж към съвършенство, толерантност, гордост от постиженията и уважение към другите култури и нации.

Фолклорният балет на Мексико провежда майсторски класове за учители и професионални танцьори в страни като Аржентина, Боливия, Бразилия, Куба, Еквадор, Перу, Съединени американски щати, Венецуела, Франция, Холандия, Гърция и Тайван.

Mонарка де Мехико е участвал в "Маатаф“ – Израелският център за насърчаване на културен обмен и фолклор през 2019 г. През същата година се изявява и на големите Международни фолклорни фестивали в Чехия – Рожновске славности и  Копаничарске славности.

В програмата им са включени: Ацтекски танц, Звуците на Мариачите, Веракрус: страст, любов и омраза, танцът Бордадорас.

ПОЛША

АНСАМБЪЛ ЗА НАРОДНИ ПЕСНИ И ТАНЦИ "ЯВОР“ НА УНИВЕРСИТЕТА ПО ПРИРОДНИ НАУКИ В ГР. ЛЮБЛИН

Ансамбълът за народни песни и танци "Явор" на Университета за естествени науки в град Люблин е основан през 1960 г. За своята 60-годишна история, ансамбълът е изградил четири танцови и две музикални групи. Ансамбълът непрекъснато обогатява репертоара си, концертира активно и се радва на много успехи.

Репертоарът на ансамбъла включва смесица от танци от различни региони на Полша като краковиен, куявяк, полонеза и мазурка, както и народни песни и мелодии, обредни и исторически възстановки. Групата е изнесла над 5000 концерта на живо по време на своите 125 пътувания в чужбина в над 60 страни по всички континенти.

БЪЛГАРИЯ

ТАНЦОВ СЪСТАВ "ЗОРА" КЪМ НЧ "ЗОРА 1858", ГР.ДУПНИЦА

Читалището в гр.Дупница е построено с дарения през далечната  1858г. През тези над 150г. от съществуването си в залите му е кипяла  богата дейност. Обучавали са се хора в най-различни курсове, школи и състави. С най-дълга история са съставите по Български народни танци. Периодично са се сменяли ръководителите, но дейността е продължавала.

От 2006г. хореограф при НЧ  "Зора1858“ гр. Дупница е Дилиана Диканска. Повече от 150 танцьора са желаещите да изучават български народни танци. В репертоара им има танци от всички етнографски области на България. Малките деца по-лесно изпълняват по-бързи, жизнерадостни и емоционални танци, присъщи за безгрижното им детство. Момичетата и момчетата от танцовия състав имат по-добри умения и лесно усвояват различните стилове танци. С нежност и смиреност се понасят в пиринските танци. С лекота и грация изпълняват тракийските. С хъс и напетост показват характера си в шопските. Винаги печелят призови места на конкурсите и фестивалите, в които участват.

БЪЛГАРИЯ

"АКАДЕМИЧЕН ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ“ ПРИ АМТИИ "ПРОФ. АСЕН ДИАМАНДИЕВ“- ПЛОВДИВ

АФА при АМТИИ-Пловдив е създаден през 2008г. Това е един млад Ансамбъл, но с вече утвърден авторитет и заемащ своето достойно място в Българската фолклорна национална култура. Интересно е да се знае, че и трите формации - народен хор, народен оркестър и танцов състав са със статут на учебни състави, което означава, че основната им дейност е свързана пряко с подготовката на студентите от специалностите “Изпълнителско изкуство – народни инструменти и народно пеене", "Дирижиране на народни състави", " Българска народна хореография“ и     “ Хореографска режисура".      

Народният хор се състои от 12 певици, които могат да пеят многогласно съобразно музикалната творба, както и автентични песни – едногласни и двугласни от всички региони на България. В състава има певици с ярки изпълнителски качества, притежаващи отлична орнаментика, тембър, диапазон, индивидуален стил на пеене характерен за областта от където е родом всяка една от тях.

Народният оркестър се състои от 10 музиканти, които са изпълнители на традиционните български народни инструменти – кавал, гайда, гъдулка, тамбура, контрабас и тъпан. Всеки един от тях е виртуоз на своя инструмент. Изпълняват авторски музикални произведения и автентични мелодии от цяла България.

Танцовият състав се състои от 20 танцьори – 10 жени и 10 мъже, завършили или в момента изучаващи специалността "БНХ" при АМТИИ. Те са отлични изпълнители на народни танци от всички етнографски области на България.

АФА е така да се каже външното лице на АМТИИ и всяка негова изява на сцена издига имиджа и авторитета на Академията. Макар и съвсем млад АФА вече има зад гърба си многобройни  концерти и участия изпълнени на наши и международни сцени. Носител е на престижни награди, като най – авторитетната от тях е “Гран при" от международния конкурс в гр. Агридженто - Италия 2009г.

През 2018г. ансамбъла получава бронзова лира от съюзът на българските музикални и танцови дейци за своя 10-годишен юбилей.

През 2022г. АФА участва за 4-ти път в прегледите на професионалните фолклорните ансамбли в България, който се състоя в гр. Пазарджик . Това само по себе си е едно значимо признание за изкуството на този млад колектив.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Август 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
България и Войната в Украйна
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Мигрантски натиск към България
Кауза Колежа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: