© | | Световни имена в УНГ-хирургията ще се включат в започващата днес, 17 май, в Пловдив Първа Българо-Италианска ринологична среща. Организатор на проявата е Българското ринологично сдружение (БРС), а домакини са Медицинският факултет на МУ-Пловдив и Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Свети Георги".Това съобщи председателят на БРС доц. д-р Диляна Вичева, лекар в Клиниката по ушно-носно-гърлени болести на УМБАЛ "Свети Георги" и координатор по международните взаимоотношения и проекти към Медицински факултет на МУ - Пловдив. Форумът ще бъде официално открит днес от 10:00 ч. от кмета на града инж. Иван Тотев и почетния консул на Италия Джузепе ди Франческо, обясни доц. Вичева.
В продължение на два дни оториноларинголозите ще обменят опит в основни теми като острите и хронични риносинуити; функционалната ринопластика; ендоскопската хирургия на основата на черепа и околоносните синуси; олфактологията - наука за усещания и възприятията на ароматите. Доброкачествени и злокачествени тумори, както и образната диагностика, роботиката и новите технологии също ще бъдат в центъра на докладите и презентациите.
Вторият ден, 18 май, е посветен основно на хирургия в реално време. Италианските УНГ специалисти Паоло Кастелново, Енцо Емануели, Алесандро Варини и Никълъс Бусаба от Бостън - САЩ ще демонстрират трудни случаи за ендоназална синус хирургия. Те ще акцентират на оперативното лечение на челен синус с помощта на навигационна система Storz. Ще бъдат показани и видео записи на различни усложнения, възникнали по време на операция и как да се справят ринохирурзите с тях.
Най-модерната процедура за корекция на нос в Европа - инжектиране на субстанцията "Радиес", също ще бъде представена по време на Българо-италианската ринологична среща. Пред присъстващите италианският ринолог Игнацио Таска ще покаже нагледно върху пациент изглаждане на бръчки и оформяне на нос.
От българска страна председателят на БСОРЛХГШ проф. д-р Румен Бенчев ще демонстрира лечение на хабитуално хъркане и на леките форми на сънна апнея чрез ринопластика с използване на хрущялни импланти от преградата на носа.
В ринологичната среща ще се включат изтъкнати български и италиански специалисти по оториноларингология. Пристига и основоположникът на теорията за гъбичните хронични риносинуити д-р Йенс Поникау от Бъфало, САЩ, както и неговият колега д-р Никълъс Бусаба от Бостън. Последният преподава в Харвардското медицинско училище и специализира в областта на носа и синусите.
За приноса си в областта на ринологията гостите Паоло Кастелново и Йенс Поникау ще получат наградата на БРС - "Проф. д-р Огнян Деспотов" - на името на българския ринолог, който за първи път въвежда у нас функционалната ендоназална синус хирургия. На форума ще се раздаде на всички участници и последния национален ринологичен консенсус: "Съвременни концепции за консервативното лечение на хроничния риносинуит", изработен от БРС според европейските стандарти.
Останалите специални участници са ринопластикът от Македония д-р Фродита Якимовска, проф. д-р Сергей Безшапочний от Украйна, който основно практикува нестандартни методи на лечение на остри и хронични риносинуити, и немският УНГ експерт д-р Патрик Уолф. Това обясни основният организатор на форума доц. д-р Диляна Вичева.
Първата по рода си среща в тази медицинска област се осъществява с подкрепата на Медицинския факултет и неговия декан доц. д-р Николай Бояджиев. В организацията участва и УМБАЛ "Свети Георги", чийто изпълнителен директор проф. д-р Карен Джамбазов е специалист по ринология и също ще съдейства за осъществяването на програмата на форума. Той и доц. Диляна Вичева наравно са заместник-председатели на Българското национално сдружение по оториноларингология и хирургия на глава и шия (БСОРЛХГШ).
Европейската ринологична асоциация също подкрепя тази международна ринологична среща. Нейни делегати за своите страни са доц. д-р Диляна Вичева и проф. д-р Игнацио Таска, доказан виртуоз в пластиката на нос.
На събитието ще присъстват също и 26 специализанти от България, Италия и Македония. Те ще се състезават в конкурс за най-оригинална експериментално-клинична ринологична разработка, като един от тях ще получи награда от БРС - безплатна специализация в чужбина. Във форума са се включили доброволно и студенти-медици от Медицинския факултет на МУ - Пловдив. Те ще участват активно в интернационалното научно мероприятие, а в някои от модулите и темите ще влязат в ролята на преводачи.
Кулминацията на Първата българо-италианска ринологична среща е благотворителният бал под надслов: "Движение и общуване" на 18 май. На него ще се събират средства за Средното специализирано училище "Проф. д-р Стоян Белинов" - Пловдив, в което се обучават деца с увреден слух. Инициативата и организацията на събитието са на дамския Клуб Пловдив - Оптимист Интеренешънъл, съобщи доц. Вичева. |