Доброволно формирование “Пловдив 112" успя да се включи активно в помощ на РДПБЗН във всички големи горски пожари през пожароопасния сезон тази година. Това съобщи в интервю за Plovdiv24.bg Атанас Даков, ръководител на формированието. Той изброи, че доброволците са участвали в пожара в Розино, в Старосел също са се включили активно 16 души, след това в пожара в хижа Воден камък, на границата на общините Хисаря и Калояново и не на последно място в пожара над Югово, където в продължение на 12 дни са се включвали няколкократно с различни екипи, за да подпомогнат пожарникари, военни и горски, които са били на място и неуморно са се борили с огъня.
“В горските пожари най-ценният ресурс са хората, тъй като терените са отдалечени и труднодостъпни. Има места, които и с високопроходима техника не могат да бъдат достигнати и голяма част от борбата с пожара протича на ръка, с ръчни инструменти и ходене по стръмни терени, където доброволците са ценен ресурс, който може да подпомогне другите служби", каза Даков.
Със сигурност добрите физически данни и статус са от полза на всеки, който е решил да става член на техния екип от доброволци. Но и всеки друг би могъл да помогне с нещо. “Имаме различни направления – логистика, комуникация, долекарска помощ за протичане на спасителния процес така, че не от всеки се очаква да върви по стръмен терен, в рамките на няколко часа", посочи още Атанас Даков.
В момента приключва процес по набирането на нови членове във формированието, като предходната група вече е приключила обучението. Дори нещо повече - те вече на практика са показали какво са научили в екип с по-старите членове, като са участвали активно в погасяването на горските пожари това лято. Те са показали отлично ниво на подготовка и добра мотивация да се включват в тези бедствени ситуации.
Доброволно формирование “Пловдив 112" в момента наброява 70 души, а по стандарт за такъв голям град като Пловдив те трябва да бъдат 75. “Всеки от нас има различна професия, но хората отделят време от личния си и професионален живот, за да се включат", каза Даков.
След приема, който тече в момента за набиране на нови членове, бройката ще бъде запълнена.
И въпреки, че професионалната картина на доброволците е пъстра, това което ги обединява, е желанието и мотивацията да повишават квалификацията си, да израстват личностно, със знания как да се справят с извънредни ситуации и желание да помагат на службите и на населението", каза още Даков.
Разбира се, че понякога има и страх, но липсата на такъв води до глупост, смята той. “Едно от нещата, на които се обучаваме е, че не трябва да се действа безразсъдно, а да се мисли за сигурността и безопасността - както своята, така и на екипа, и на останалите хора, а не да се втурваме сляпо напред", добави Атанас Даков.
Във формированието има хора на възраст от 16 до 60, които работят в екип, защото това е най-важното.
Предстоят нови обучения и ако изникнат извънредни ситуации, разбира се, те отново биха се включили адекватно.
Цялото интервю може да гледате в прикаченото видео!