Доц. Мавров: Новата лаборатория за COVID-19 в Пловдив ще обработва до 128 проби на ден

Автор: Георги Кирилов
Коментари (29)
15:17 / 02.04.2020
29470
Доц. Момчил Мавров е зам.-изпълнителен директор на УМБАЛ "Св. Георги". Преподава правни дисциплини във Факултета по обществено здраве и Медицинския колеж към Медицински университет - Пловдив. Участва в местните щабове, сформирани в борбата срещу COVID 19.

Той се съгласи да отговори на въпросите на репортер на Plovdiv24.bg по най-горещата здравна тема от последните дни.

- Доц. Мавров, в последните дни много се изговори за разкриващата се лаборатория за диагностика на COVID 19. Как се стигна до решението да бъде построена от вас, в УМБАЛ "Свети Георги“? Как е проектирана и на какъв етап е строителството й?

- Решението за строителство на нова лаборатория беше взето преди броени дни, с консенсус в щабовете на областно и общинско ниво. То беше продиктувано от липсата на вариант за включване на другите лаборатории в борбата срещу коронавируса.

Новата лаборатория беше проектирана да отговори на всички изисквания и стандарти в областта на вирусологията, като в процеса на проектиране най-важна роля определихме за специалистите, които ще осъществяват молекулно-биологичната диагностика.

Сградата е проектирана на площ от 85 кв. м., включва 4 лабораторни помещения и 3 с обслужващо предназначение, 2-ри клас на сигурност и вентилация с хепафилтри.

Към момента е изградена конструкцията. Изградени са външните трасета и връзки за парно, за права и обратна вода и за електричество. В момента се монтират панелите и вътрешните инсталации – Ел, ВиК и ОВиК. Успоредно с това се изграждат площадките и тротоарните настилки около постройката. Строителството се забави в известна степен заради валежите, но въпреки всичко очаквам да приключим в планираните срокове, т.е. до 4-5 дни.

- Новата лаборатория се изгражда "на пожар“. Вероятно на същият принцип се поръчва и апаратурата. Какво ще бъде апаратурата и има ли достатъчно тестове за диагностика? Прави ли се някакъв компромис с качеството?

- Първите доставки на специализираното оборудване вече са факт, а самият PCR апарат ще бъде доставен на 6 или 7 април. На същите дати се очаква да бъдат доставени и тестовете за работа. Компромис с качеството не сме правили. При избора на апаратурата и тестовете заложихме на производител, доказал успешното партньорство в борбата с COVID 19 в редица страни, включително в страната, в която се произвеждат – Южна Корея. Производителят е доказан лидер на пазара на генетични тестове.

Водещи критерии при избора ни бяха автоматизацията на процесите и капацитета, позволяващи обработката на проби на 128 пациента за 8 часа, както и качеството на тестовете, които трябва да са надеждно адаптирани към апаратурата. Системата, която избрахме не е хаотично подбрана като апаратура и тестове. Тя е технологично единна и ще ни даде възможност да се доверим на крайния резултат в диагностиката. Разбира се, предвид очакванията на обществеността, критерий беше и срокът за изпълнение, но както се вижда и той е без аналог.

- Кога ще заработи лабораторията?

- След доставките, които трябва да приключат до 6-7 април, ще бъдат извършени инсталационните дейности и техническото обучение на персонала, като се надявам лабораторията да заработи към 10-11 април. Точната дата зависи от редица фактори, в това число от готовността на екипа да започне работа с новата апаратура.

- Какъв е екипът? Кой ще работи с новата апаратура?

- Екипът ще се ръководи от водещите ни специалисти в областта на микробиологията, клиничната имунология и вирусология - проф. д-р Мариана Мурджева и доц. д-р Мария Атанасова.

Проф. Мурджева е ректор на Медицински университет – Пловдив, но също така е наш служител и ръководител на лабораториите с посочения профил, които са в структурата на лечебното заведение - УМБАЛ "Свети Георги“. Ще разчитаме на проф. Мурджева да формира бързо екип от професионалисти, които да направят лабораторията работеща и ефективна.

Възможно е да възникнат трудности във връзка с това, че новоизградената лаборатория се намира на "Пещерско шосе", а останалата база на тези наши лаборатории заема една от сградите на бул. "Васил Априлов". Там те функционират в общ сграден фонд с катедрата по микробиология на Медицински университет – Пловдив. Въпреки всичко не смятам, че ще срещнем трудности с формирането на екипа. Още повече, че по този въпрос ще се доверим и на проф. Мурджева.

- Дарението на Георги Гергов ще покрие ли всички разходи по строителството и оборудването на лабораторията?

- Да, дарението ще покрие разходите за строителството и апаратурата на лабораторията. Впечатлен съм от великодушието и енергичния дух на г-н Гергов. И не защото това е най-голямото парично дарение, което получихме, а защото за мен неговият акт беше спонтанен и необусловен от други фактори.

- Колко изследвания ще могат да се правят на ден?

- Договорената апаратура позволява обработката на до 128 проби на ден, но го казвам със съзнанието, че това е оптимален вариант и на практика това число не винаги би могло да се постигне. Подготовката на пробите и получаването на резултатите зависят от редица фактори. Предполагам, че със старта на диагностиката ще правим не по-малко от 30-40 проби на ден. Увереност за това ми дава обстоятелството, че със същата апаратура разполагат Националният център по заразни и паразитни болести и "Пирогов“, където, доколкото ми е известно, се правят около 100 проби на ден.

- Какво ще се случи с лабораторията, след като премине пандемията?

- Вероятно тя ще продължи да функционира на същия принцип, като част от основната ни лаборатория по микробиология, имунология и вирусология. Ще си остане като една ценна придобивка за нас и за населението на Пловдив. В нея ще могат да се извършват много генетични анализи - вирусологични, онкологични, за СПИН и хепатити, и други.

Виж коментарите (29)

Още по темата (17085):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имайте търпение
06.11.2024 Как са разпознаем "ходещата" пневмония?
Още новини от Новини от Пловдив:
Район "Източен" с нова придобивка за хората със специални потребн...
Дрон без аналог в страната получи пловдивската пожарна
Ето я новата шефка на "Организация и контрол на транспорта" в Пло...
Позиция на "Старинен Пловдив" за плесенясалите мозайки в Голямата...
Първи подробности за разкритото в Пловдив голямо престъпление
Костадин Димитров: Искаме по-бързи темпове за развитие на транспо...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).