Почти всички производители, които са близо половината от състава на подреждането, увеличават бизнеса си, като често темповете на растеж са двуцифрени, търговците и на дребно, и на едро записват силна година, а представителите на строителния сектор, макар и по-малобройни, са сред най-динамично разширилите дейността си.
Високо нагоре
Измерено в числа, пловдивското постижение е почти 15% ръст на приходите на водещите 50 компании в региона. Или над пет пъти по-силен растеж от отчетените 3.3% ръст от най-големите 100 дружества в България, подредени в представената в края на юни годишна класация "Капитал 100" на корпоративните гиганти в страната.
И дори малко повече над постигнатия растеж на икономиката с 3% за миналата година. Причината е, че в подреждането има много машиностроители, няколко строителни компании (които имат рекордни приходи заради еврофондовете), а представителите на сектор горива, където сривът в приходите на национално ниво е най-голям, почти отсъстват от подреждането (с изключение на две компании от групата "Инса").
Видима е и втора група производители - на храни и напитки, които обаче са насочени към местния пазар и затова не растат бурно.
Силната година за пловдивския бизнес се чете и в това, че едва седем от водещите компании в региона са отчели спад на приходите си през изминалите 12 месеца.
Най-осезаемо е свиването в бизнеса на дистрибутора на цигари "Макслогистик", който продаваше продукцията на "КТ интернешънъл" ("Кингс табако") - оборотът му пада с над 65%.
От миналата година свързаният с част от собствениците на "Винпром Пещера" производител избра за свой ексклузивен партньор в разпространението свързваната с Делян Пеевски "Експрес логистика и дистрибуция", който има приходи от почти 1 млрд. лв. Групата на растящите е огромна, като над половината компании в класацията (28) имат двуцифрен ръст.
При финансовите резултати картината е доста по-разнообразна, но все пак средно за топ 50 печалбите растат с внушителните 221%. Зад този забележителен растеж стоят най-вече държавният производител на оръжие "Вазовски машиностроителни заводи", който увеличава печалбата си от скромните 265 хил. лв. до близо 25 млн. лв. Само четири дружества са на загуба.
В основната си част компаниите в Пловдив са средни по-размер и тези от тях, които попадат в челната петдесетица на най-едрия бизнес в страната, се броят на пръсти.
Девет имат приходи над 200 млн. лв., а нито едно дружество няма оборот над 1 млрд. лв. Въпреки това в националната класация след София Пловдив има най-много представители заедно с Варна - по седем дружества.
Сред националните и регионалните гиганти е новият лидер в машиностроителния сектор в България - производителят на хладилници "Либхер Хаусгерете Марица".
В подреждането е и местният шампион в транспорта в България - ПИМК. В регионалното подреждане попада и вицешампионът в сектор текстил - "Булсафил", който редовно е подгласник на лидера "Миролио".
Шампионското трио
Начело на подреждането в региона е търговецът на електроенергия "ЕВН България Електроснабдяване" с приходи от 705 млн. лв., а разпределителното дружество на австрийската група е шесто по големина с оборот от 301 млн. лв., в класацията е и притежаваната от австрийската фирма топлофикация.
Втората позиция е за местния металургичен гигант КЦМ, който след направените през последните няколко години големи инвестиции в модернизиране и разширяване на производството си отчита нарастване на продажбите си с 4.4% до 615 млн. лв. Челната тройка с приходи от 582 млн. лв. допълва търговецът на едро с тютюневи изделия "Табако трейд", който продава цигарите на "Бритиш американ табако".