Документ начерта развитието на Пловдив през следващите 25 години
Проектът за изменение на Общия устройствен план на Пловдив е публикуван в сайта на Общината и предстои да бъде подложен на публично обществено обсъждане в края на следващия месец, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Документът, който чертае развитието на града през следващите 25 години, надгражда действащия ОУП от 2007 г., се посочва в обяснителната записка към него. Главната цел е да осигури устройствени условия за по-нататъшното комплексно и устойчиво развитие и ефективно функциониране на общинската територия и за опазване на природното и културно наследство, както и да създадат основа за подобряване качеството на средите за обитаване, труд и отдих на жителите и гостите на община Пловдив.
Екипът на "Булплан", под ръководството на арх. Иван Делчев, препоръчва устройствени мерки за преодоляване на диспорпорциите между отделни части на общинската територия, за да се предотвратят налични или назряващи проблеми при урбанизирането на територията.
Най-важните елементи в проекта касаят зелената система, спорта и отдиха, както и транспортно-комуникационната система. По отношение на зелената система се препоръчва да се отстранят несъответствията на ОУПО-2007 с изградеността и с предвижданията на действащите ПУП, а също и да се отчетат предходни проучвания и проекти, както и заявени инвестиционни интереси.
Проектантите смятат, че трябва да се изработи етапен план за реализация на основните трасета на пътната улична мрежа. Препоръката им е да се запази предвиждането за S-бан мрежа. Залага се на развитието на агломерация с център Пловдив. Така градската железница би могла да свързва районите в Пловдив и близките населени места. В анализа се посочва, че за 11 села от общо 19 жп транспортът може да играе голяма роля, тъй като са в близост до железопътен пункт, който да ги обслужва.
Това са: Радиново, Бенковски и Войсил - с център Кадиево, Труд и Строево - с център Труд, Крислово, Войводиново, Желязно - с център Войводиново, Скутаре, Трилистник, Рогош - с център Скутаре. Към мрежата може да включат Злати трап, Крумово, Ягодово, Катуница. Изграждането на конкретни линии обаче е с перспектива 2040 година.
Отбелязва се, че трябва да се подобри привлекателността на река Марица, като се създаде единна система от крайречни пешеходни пространства, вело и пешеходни алеи с обща визия и достъпност на речното корито.
В дългосрочната прогноза се казва, че в момента в Пловдив има излишък от болнични легла и е необходимо намаляване на броя им. В същото време обаче до 2040 г. се очертава потребност за разкриване на най-малко 6 хосписа за рехабилитация и долекуване на пациенти след болнично лечение.
В проекта на ОУП се определят допълнителни терени за изграждане на детски заведения. В район "Южен" са предвидени пет нови терена с обща площ 12.4 хил. кв. м., в район "Източен - два, с обща площ 17.6 хил. кв. м., в кв. "Прослав" в район "Западен" също е резервиран терен от 5213 кв.м. за детска градина. Препоръчва се в "Западен", "Южен", "Северен" и "Източен" да се предвиди изграждането на детски ясли с капацитет по 4-5 групи или да се разкрият по една или две яслени групи в новоизгражданите детски градини.