ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Достъп за хора с увреждания до Небет тепе. Общината в пълна готовност за внасянето на проекта
Автор: Екип Plovdiv24.bg 08:45 / 09.02.2013Коментари (5)9985
©
Достъп за хора с увреждания предвижда проектът за Небет тепе. "В пълна готовност сме за внасянето му", заяви пред репортер на Plovdiv24.bg шефката на културен институт "Старинен Пловдив" Амелия Гешева. Както вече писахме, очаква се през пролетта на тази година да се отвори процедурата за кандидатстване по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП). 

По проекта се предвиждат и дейности за партньорство с Норвежкия директорат, за да продължат обученията в създаденият ad hoc българо-норвежки център за градска археология, част от проекта за Римския стадион, където през 2011 и 2012г. бяха обучени 70 студенти и млади специалисти, разказа още Гешева. 

"Изключително важно е за момента да се изготви добра апликационна форма от ОП" Европейски политики и сътрудничество", смята още тя. 

Проектът за Небет тепе на арх. Румяна Пройкова включва укрепване и частично доизграждане на крепостните стени, частична реставрация и консервация на обекта, допълнителни технически проучвания, художествено осветление и облагородяване на терена. Основната цел е Небет тепе да "оживее" като една от централните туристически атракция на града ни.

Историческата справка показва, че археологическият комплекс Небет тепе е важна част от архитектурно - историческия резерват "Старинен Пловдив". Тук са разкрити останки от първото праисторическо селище на Трихълмието, което през XII век пр.Хр. прераства в древнотракийския град Евмолпея, един от първите градски центрове в Югоизточна Европа. Обявен е за археологически паметник от национално значение през 1995 г. 

Към момента Небет тепе е с чувствително влошен физически статус, смятат археолози. Части от градежите са почти заличени, други тънат в боклуци, със силна ерозия и деструкции от различно естество. Най-общо казано може да се говори за неизползван туристически потенциал, категорични са те.

Археологически проучвания в комплекса са провеждани на три етапа. Разкрита е многопластова археологическа субстанция, обхващаща времето от VІ в. пр. Хр. до наши дни.
По - мащабните консервационно-реставрационни работи като стабилизиране на градежите, частични реинтеграции, хидроизолации, отводняване са извършвани през 60-те и 70-те години на 20 век. 

През елинистическата епоха древнотракийската Евмолпия се разширява по цялото Трихълмие, както и в подножието му, а старото заселище с крепостта на Небет тепе се превръщат в цитадела на градския акропол, обхванал най-високите части на трите хълма. От този период са останките на западната крепостна стена с внушителната четириъгълна кула и вход от вътрешната ѝ страна. Към момента има запазени дебели крепостни стени, обграждащи дворец и допълнителни постройки.

Комплексът " Небет тепе " е от първостепенно значение като носител на най - древната многопластова материална история на града. В проекта се включва и осигуряване на комплекса с възможност за контролиран достъп чрез подходящи огради, входове и входен контрол-павилион, без да се нарушава визуалната специфичност на паметника. Помислено е и за изграждането на пешеходни пътеки с по-висока и по-ниска натовареност.

Осигуряване на единна информационна система, включваща възможност за лекции, прожекция на образователни филми, свързани с археологическия комплекс, макет на комплекса, включително и за незрящи хора( с Брайлова азбука ), табла и карти на възлови места, изясняващи всеки важен елемент на комплекса, осигурена техническа инфраструктура за мултимедийни изяви и светлинно-звукови програми са само част  от дейностите, предидени в проекта.

Санитарни възли също ще бъдат с достъп за инвалиди, ще има места за почивка с панорамни наблюдения като високи площадки, перголи и пейки. Проектът обхваща територия с площ 8 200 кв.м. 

Основният подход към комплекса е от ул."Д-р. Чомаков", където в съответствие с действащия регулационен план е установен главния вход - метална ажурна порта с контрол- павилион за билети. Допълнителни входове са дървената порта при оградния зид към тупика, металната врата при стълбището към бул."6 Септември", метална врата при водохранилището. Алеите вътре в комплекса са степенувани - основни - по водещите направления- настилка от паваж и второстепенни - "армирана трева". Голямата панорамна площадка в източната висока част на билната тераса и алеите в сектора при водохранилището са предвидени за застилане с цепени сотирски плочи върху пясъчно легло. Осигурява се възможност за "атакуване" на обекта от бул. "6 Септември"- голяма група, транспортирана с автобус и чрез пешеходно изкачване по северното стълбище и алея през вътрешния засводен коридор и вътрешното стълбище на тайния вход до самия комплекс вътре в крепостта. Възможен е и обратен маршрут - излизане от комплекса през тайния вход и надолу по стълбите до чакащ автобус. Предвижда се ремонт и изкърпване на всички съществуващи и запазени трасета на алеи и стълбища. Предвидено е пренареждане на съществуваща калдъръмена настилка при Главния вход, става ясно още от проекта.

За настоящия етап информационното обслужване ще се осъществи в реставрираната общинска "Бакалова къща" - ІІ етаж, където в три големи стаи с традиционен възрожденски интериор ще се изнасят лекции, прожекции, ще се раздават информационни материали и продават книжни и електронни такива. Възрожденската сграда, реставрирана и въведена в експлоатация е с напълно завършени интериори. На високата панорамна площадка е предвидено монтиране на далекоглед-автомат за наблюдение на далечни обекти.

Подходът към главния вход на археологическия комплекс за хора в инвалидни колички и с други помощни средства ще се осъществява с автомобил до високата точка, откъдето започва основна пътека на север и след завой на запад до панорамна изгледна площадка до северната крепостна стена. Това трасе е с дължина 75м.

Освен това, хората с увреждания могат да достигнат до двете малки панорамни площадки в централната и южна част на високата скална тераса по алеи. За автомобила довеждащ хората в неравностойно положение до високата точка е осигурена маневрена площ и възможност за изчакване.



Още по темата: общо новини по темата: 148
26.11.2024 »
25.11.2024 »
14.11.2024 »
11.11.2024 »
24.10.2024 »
28.09.2024 »
предишна страница [ 1/25 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Показва коментари на Andon Juglov
премахни филтъра

0
 
 
Помислете за външен или вътрешен асансансьор от страната на чифте баня или на друго по удобно место може и с придружител
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Футбол - други
Тенис от Пловдив и региона
X City 2024
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: