10-годишната сага с пловдивския инсинератор за изгаряне на опасни болнични отпадъци е на път да намери изход, предаде репортер на
Plovdiv24.bg. "Това е проект, финансиран частично от Общината, от българското правителство и швейцарската държава. От 6-7 години работим, за да го довършим. Минахме през много перипетии", заяви по този повод кметът
Иван Тотев днес.
"Имаше доставчик на оборудването (унгарска компания), избран от швейцарската страна. В нашите мандати нещата вече се бяха развалиил и страните се бяха разделили. След това се свика арбитраж, който да ги помири. Той обаче излезе със становище, че това е невъзможно да се случи. Оттам насетне започнахме разговори с посолството и правителството и миналата година решихме да обособим търговско дружество 100% общинска собственост. Оставили сме и възможността за бъдеще като участник да се включи и министерството на здравеопазването", припомни етапите на развитие на проблема Тотев.
Планът е проектът да се довърши със съвместно финансиране, тъй като швейцарската страна има още траншове по първото споразумение, а общинският дял ще се търси от заем, който ще може да тегли новото дружество, посочи Тотев.
Припомняме, че договорът за изграждането на депо за изгаряне на болнични отпадъци (по програма на Министерството на финансите и Министерството на здравеопазването със съдействието на Швейцарска конфедерация и Община Пловдив) е подписан 14 декември 2007 година. Определеното място - Южната индустриална зона на града. Планът е инсинераторът да заработи до края на 2019 година и в него да се изгарят отпадъците на болниците в Южна България, но до рязане на лента така и не се стигна.
Цялата тема - проследете ТУК!