Друг свят! Вижте как е изглеждал Пловдив преди близо сто години
В чест на 10-годишнината от създаването на фейсбук групата Акция "Фото Пловдивъ", администраторът на групата Пламен Кочев публикува цветни варианти на едни от най-качествени снимки от колекцията, видя Plovdiv24.bg.
На първата снимка е кино Екзелсиор, първият киносалон в Пловдив, днес по-познат като Търговски комплекс "Екселсиор". Сградата е била построена по прототип на най-модерните за времето европейски киносалони. За пръв път отваря врати през 1912 г. Самата снимка е от малко по-късен етап, като по фасада й са окачени рекламите за филма "Хиляда и втора нощ" от 1933 г. Същата година, в която световноизвестната германска актриса Евелин Холт изпълнява пред киносалона на чист български народната песен "Богдане, Бог да те убие".
Втората снимка е от 1927 г. на фотографът Ото Рудлоф, споделя Кочев и е запаметила един красив зимен залез, сниман от Бунарджика. Ето и историята на кадъра от администратора.
"Виждаме все още празното поле в двора на Държавна болница. Там има просто разорани ниви. А горе, в подножието на хълма се строи "психо" отделението.
Ярко обагрените в залязващите слънчеви лъчи големи мастодонти на тютюневите складове крепят средата на кадъра.
На кръстовището, където днес е кръговото при Държавна болница, още не е построен електротрансформаторът, защото районът все още не е електрифициран достатъчно. Макар съвсем скоро да е пусната в експлоатация парната електроцентрала "Въча", чиито комини димят в далечината.
Вдясно от нея (но извън кадъра) е Сачмяната фабрика на Иван Нейков, чиято кула за леене на сачми е построена в същата година.
Точно по централната ос на снимката, в далечината, се вижда тънката струйка от комина на Тухларската фабрика на Павел Калпакчиев. Днес там е паркингът между Кауфланд и Лидъл до кметството на район Южен", разказва още той.
Третата снимка показва любопитен кадър, заснет от часовниковата кула на Данов хълм към Бунарджика и Джендем тепе. Снимката е от 1915 години, като виждаме, че около тепетата все още почти няма застрояване.
Велизара Ангелова