Преди години мажоритарен собственик на екарисажа беше семейната фирма на бившия кмет на община "Родопи" Стоимен Марчев, вече покоен. Марчев приватизира основния пакет от акциите заедно с работническо-мениджърския екип като негов изпълнителен директор. По-късно, когато беше избран за кмет, прехвърли управлението на сина си Малин Марчев. Екарисажът е затворен преди повече от десет години. Лицензът му не беше подновен, тъй като не отговаряше на новите европейски изисквания. Сделката за екарисажа е христоматиен пример за разпродаване на държавно имущество без стратегия и развитието на съответното предприятие. Никой не е осъществявал и следприватизационен контрол. В резултат дружеството отдавна не работи, а предмет на приватизацията остана единствено имотът на 5 километра от центъра на Пловдив.
Пещите на Рогошко шосе открай време предизвикаха лавина от протести в "Кършияка". Хората с години негодуваха, че от екарисажа се носи зловонна миризма. Дори и след като цеховете бяха затворени, а дейността - прекратена, в областния град продължиха да витаят съмнения, че предприятието работи тайно. "Марица" неведнъж е правила проверки, заварвайки обикновено пазач. Доскоро зад оградата на екарисажа бяха струпани камари изсъхнали кости на животни.
Бургаският екарисаж пое извозването на животински трупове под тепетата през всичките години, откакто пловдивският екарисаж е закрит. Това е голямо неудобство, защото трябва да се даде предварителна заявка, за да дойде кола. По тази причина чести са случаите, когато умрелите животни се заравят в покрайнините на Пловдив. Гражданите на областния град обаче за нищо на света не биха се съгласили екарисажът на Рогошко шосе да заработи отново, дори и да е оборудван с най-нова техника.
Заедно с пловдивския екарисаж на централизирания публичен търг излизат още 15 компании от цялата страна. В плана за приватизация на правителството Орешарски за следващата година влизат още ред дружества, сред които и Международен панаир - Пловдив. За него обаче дата все още няма.
Източник: в. "Марица"