Всъщност първите съмнения на новия кабинет за незаконност на приватизационната сделка бяха произнесени публично още през септември миналата година, когато той се захвана да изяснява ситуацията около преминаването на собствеността в ръцете на Гергов. Таен доклад до министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов и министъра на икономиката, енергетиката и туризма - Трайчо Трайков, разкри схемата, по която близкият до БСП бизнесмен е станал мажоритарен собственик в дружеството и чрез свързани фирми контролира 50.36% от собствеността на компанията. В момента държавата притежава дял от 49.63%, а останалите 0.01% са собственост на няколко физически лица. С няколко умели юридически въртележки обаче влиянието на държавата е ограничено изцяло, независимо от записаното на книга, че панаирът фигурира в забранителния списък за приватизация. Няма данни предишното мнозинство в Народното събрание да се е съгласявало за промяна на това положение и да го е изменяло със съответното решение. Ето защо именно тук сега се търси нарушението.
Ако въобще е било възможно да се разреши продажба на държавните дялове, по закон това е трябвало да стане, след като бъде разработена специална стратегия за тяхното предлагане, която пък да бъде одобрена от Народното събрание. Вместо това обаче кабинетът "Станишев" е иззел правата на родното ни депутатство и е одобрил собствена такава. Това твърди докладът.
Сагата с апортните вноски
Именно в него е направен анализ на схемата за скритата приватизация на Панаира, която е изяснена доста подробно. И така в доклада се казва, че Георги Гергов, чрез фирмата си "Пълдин Туринвест" АД, придобива значителна част от Международния панаир, апортирайки дълготрайни материали активи, както и оборудване, собственост на фирмите му "Стария Пловдив" АД, Парк-хотел "Санкт Петербург" АД, "Слънчев ден" АД - Варна и "Порт - палас". При последното увеличение на капитала на "Международен панаир Пловдив", срещу апортиране на недвижими имоти на "Пълдин Туринвест" АД, Гергов получава 10 507 536 акции и се задължава в срок от две години да заплати 2 383 934 лв. за получаването на други 2 383 934 акции. В действителност парите са внесени само за част от тези акции, а в определения двугодишен срок 1 450 000 броя изобщо не са били платени. Вместо това "Пълдин Туринвест" АД и "Международен панаир" АД използват схема за прихващане, която по принцип е забранена от закона. В случая въпросната схема е декларирана вместо парично плащане в Търговския регистър, като е представено тристранно споразумение от 3 октомври 2008-а. Проверяващите твърдят, че то е фалшифицирано от "Пълдин Туринвест" АД. Нещо повече, според тях, тристранното споразумение е нищожен договор, изготвен на основание чл.26, ал.1 от ЗЗД; противоречи на закона и цели неговото заобикаляне. Смята се, че е осъществен недопустим от Търговския закон начин за увеличение на капитала на "Международен панаир Пловдив" АД, като задължителната парична вноска е компенсирана чрез прихващания на парични вземания - обстоятелство, което се установява от регистрираното тристранно споразумение, както и от решението на съвета на директорите на панаира. В него впрочем е записано, че увеличението на капитала се извършва с парична вноска, а не с такава по чл.72 и следващите от Търговския закон (апорт на вземане). Страни по правоотношението за извършване на парична вноска са били "Пълдин Туринвест" АД и "Международен панаир Пловдив" АД, докато страни по тристранното споразумение са "Международен панаир Пловдив", "Пълдин Туринвест" АД и "Гама Медия" ЕООД.
Тук ще спестим сложните юридически разсъждения на експертите, които обаче са категорични, че при тези "операции" е нарушено дори самото споразумение. Всъщност всички действия по "прихващане" на плащания и прехвърляне на задължения от едно дружество на друго са имали единствената цел да заобиколят закона, се казва в доклада на експертите.
Според проверяващите налице са и множество други нарушения при придобиване на значителна част от акциите на "Международен панаир Пловдив" АД от страна на Георги Гергов. Основно това е ставало чрез апортни вноски на дълготрайни материални активи и друго движимо имущество както от "Пълдин Туринвест" АД, така и от близките до Гергов фирми - собственост на съпругата и на синовете му. Това са фирмите "Старият Пловдив" АД, Парк - хотел "Санкт Петербург" АД, "Слънчев ден" АД, "Евроглобул 90" АД и т.н.
Завишените цени на активите
Анализаторите на схемата по придобиване на панаира са стигнали до извода, че всички активи, ползвани като апортни вноски и отписани от активите на цитираните дружества, са със значително завишени цени (от десет до сто пъти). Съгласно действащото в страната ни законодателство при преминаване на имущество от една фирма в друга (под формата на апортна вноска) е редно то да бъде отписано от първата фирма, като за разликите в стойността на имуществото от цената на придобиване до цената, влязла като апорт в друго дружество, се дължи данък. В случая от "Пълдин Туринвест" АД в "Международен панаир Пловдив" АД са апортирани имоти, оценени на 60 000 000 лв., срещу което Гергов получава 24 506 417 акции с номинал 1 лев.
Прави впечатление, че всички оценки за апортираните имоти от фирмите, собственост на Георги Гергов и фамилията му, са изготвяни от едни и същи вещи лица. В молбите си към съответните съдилища при регистрацията на апортите Гергов изрично посочва имената на експертите, които трябва да извършат оценка на това имущество. Според авторите на доклада подобно действие е в разрез с Търговския закон. Да не говорим, че в част от оценките на имотите в "Порт-палас" проверяващите са открили описани довършителни работи, които към момента на оценката не са били извършени. Това пък, съгласно хипотезата на чл.71, ал. 5 от ТЗ, е недопустимо. Законът не позволява да се прави апорт в капитала на дружество, който апорт се отнася до бъдещ предмет или услуга.
На проверяващите е направило впечатление, че всички оценки на вещите лица са правени на базата на цени "продава" в ИНТЕРНЕТ, а не по реално осъществени сделки на пазара. Това, според експертите, изкривява фактическите пазарни стойности на апортираното имущество. Те са установили още, че цените на имотите в "Порт-палас" надвишават около сто пъти реалната им стойност. Освен това от експертизите е станало ясно, че става дума за незавършен груб строеж (което дори е декларирано в търговския регистър), но стойностите на оценките са като за завършено строителство. Странно защо тази "подробност" е подмината от вещите лица.
Проверяващите са установили още, че при всички тези операции за разликите в цените не са платени никакви дължими данъци. За целия обект "Порт-палас" (заедно с обектите в него, които са апортирани) Гергов е получил разрешение за експлоатация (Акт образец №16) повече от година и половина след извършване на самите оценки.
Как се апортират ипотекирани имоти
Друг момент, който е отбелязан в доклада, е, че при изготвяне на еспертните оценки за апортираното имущество част от него вече е било заложено и ипотекирано. Примерът, който е описан в документа, е, че в момента на апортирането на ресторантски комплекс "Пълдин" на 28 юни 2006-а той е бил ипотекиран от "Слънчев ден" АД пред "Булбанк" АД и срещу имота е бил взет кредит. Тук проверяващите задават резонния въпрос дали са били извършвани проверки от съда, или от принципала на "Международен панаир Пловдив" АД, и ако е така, как те са допуснали да бъдат апортирани имоти с тежести...?
Два терена - собственост на "Стария Пловдив" АД на стойност 32 589 000 лв., пък са апортирани в "Пълдин Туринвест" АД. Същите са закупени от дружеството няколко месеца по-рано (през 2007-а). Според документите им за собственост обаче тогава цената им е била едва 286 440 лева. Освен че буди недоумение това странно и бързо поскъпване на имотите, за разликата в цената при "реализацията" им също не е бил платен дължимият налог.
Експертите са установили, че в капитала на "Международен панаир Пловдив" от името на "Пълдин Туринвест" АД са апортирани и движими вещи, и дълготрайни материални активи от парк-хотел "Санкт Петербург", и пловдивския комплекс "Ритора", които, забележете... преди това не са били апортирани в "Пълдин Туринвест" АД, Пловдив. Към момента на изготвяне на експертната оценка въпросните активи са били собственост на цитираните дружества. Тук те резонно задават въпроса - как "Пълдин туринвест" АД апортира чужда собственост? Освен това от доклада става ясно, че в капитала на "Пълдин Туринвест" АД има неплатени парични вноски на стойност 4 264 768 лева от дружества на Георги Гергов. А именно - 1 760 384 лв. дължи "Стария Пловдив" АД и 2 504 384 лв. - "Слънчев ден" АД.
Игричките с капитала
В "Международен панаир Пловдив" са апортирани имоти и собственост на община Пловдив. Това също става чрез "Пълдин Туринвест"АД. За тях община Пловдив не е получавала никакъв дивидент.
Друг извод, до който стигат проверяващите, е, че в нито един от случаите апортираният актив от едно дружество в друго не е бил отписван от капитала на предоставящия имота собственик. Не само това - едни и същи имоти фигурират в капитала на две и повече дружества.
Ето и друг пример. Срещу апортирани имоти от капитала на "Пълдин Туринвест" АД, оценени на 60 000 000 лв., Гергов се сдобил с 24 506 417 акции от Международния панаир с номинал 1 лев. На проверяващите обаче така и не им е станало ясно по какъв начин е осчетоводено това.
Докладът посочва и друга любопитна подробност: че всички действия по данъчни оценки и експертни оценки на съответните апортирани имоти са извършвани преди съответното решение на Окръжния съд или на съвета на директорите на "Пълдин Туринвест" АД и на "Международен панаир" АД, което според проверяващите подсказва предварително координирана схема по решенията за увеличаване на капитала на съответните дружества.
В доклада се казва, че във връзка с дейността на цитираните дружества Гергов е подавал декларации по чл.13, ал.4 от ЗТР, както и заявления, които в повечето случаи са с очевидно невярно съдържание. Дадени са и конкретни примери, които сега трябва да бъдат нищени от съда.
Според министър Трайков сделката по придобиване на мажоритарния пакет от акции е извършена тайно и полека по класическата схема: в дружеството влиза смесена общинско-частна фирма (в рамките на миноритарния общински дял от 49%), увеличава се капиталът на смесената фирма до почти пълно изтласкване на общината и накрая се изкупува дела на физическите лица, възмездени за реституционни претенции.
Проверката е засякла и нарушения в действията на бившия икономически министър Румен Овчаров, в резултат на които държавата е изгубила контрола върху панаира, за сметка на "Пълдинг Туринвест" АД - дружеството, контролирано от любимеца на социалистите - Георги Гергов. Според министър Трайков капиталът на дружеството е увеличен два пъти, така че държавата е загубила контрола си над него. На всичкото отгоре държавата има да получава дивидент за около 1.4 млн. лв. още от 2005-а, които никой досега не й е изплатил.
Това твърдение на министъра обаче беше контрирано от Гергов, който заяви, че държавата няма как да получи дивидента си за 2005-а, защото не е имало решение на общото събрание да бъде раздаден такъв. Той съобщи още, че дружеството, което ръководи, е инвестирало около 26 млн. лв. в панаира при предвидени ангажименти за това по приватизационния договор от 7 млн. лева. Той заяви, че също "е акционер и като такъв има права", вложил бил сили, имоти и пари.
Всъщност - за себе си Гергов е прав. Съвсем друг обаче е въпросът защо държавата не се е интересувала от възможността да получи дивидента си. И как като съакционер е проспала възможността вместо Гергов тя да придобие мажоритарния дял в дружеството, като изкупи дела от реститутите през 2008-а, както постъпва пловдивският олигарх...?
По думите на министър Трайков от всички тези "операции"
държавата е ощетена с десетки милиони левове
Според експертите на Трайков има нередовно проведени общи събрания за увеличаване на капитала на дружеството, несъответствия на действията на министъра на икономиката и енергетиката спрямо приетата Стратегия на Министерския съвет и грубо нарушаване на разпоредби от Закона за приватизацията и следприватизационния контрол. Нарушени са и разпоредби от Търговския закон, както и на правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.
Точно по тези причини Трайков е подал
сигнал до Висшия съдебен съвет
да бъде извършена проверка и да се даде отговор на въпроса дали съдиите, вписали двете увеличения на капитала на дружеството, не са извършили нарушения. В същото време се иска да бъдат проверени и съмненията за необосновани действия на магистратите по делото за реституция.
Освен във ВСС министърът е изпратил сигнали до прокуратурата и МВР, за да потърсят виновните длъжностни лица.
В момента държавата се опитва да си върне собствеността и контрола върху мажоритарния дял на "Международен панаир Пловдив" по съдебен ред. Стремежът бил тя да контролира близо 97% от акциите на Пловдивския панаир.
Източник: в. "Банкер"
Още по темата (43): | |