© | Бивши и настоящи ученици от ЕГ "Пловдив": | виж още | |
Бивши и настоящи ученици от ЕГ "Иван Вазов": | виж още | |
От Министерството на образованието и науката съобщиха кои са десетте училища с най-добър резултат на задължителната матура по български език и литература. Седем от тях се намират в София, две - в Пловдив, а едно - в Ловеч.Ето и пълният списък:
1. 91-ва НЕГ "Професор Константин Гълъбов" в София - среден успех: 5,66
2. 73-то СУПЧЕ "Владислав Граматик" в София - среден успех: 5,56
3. 164-то ГПИЕ "Мигел де Сервантес" в София - среден успех: 5,59
4. НГДЕК "Константин Кирил Философ" в София - среден успех: 5,53
5. Езикова гимназия "Иван Вазов" в Пловдив - среден успех: 5,51
6. Американския колеж в София - среден успех: 5,48
7. СМГ "Паисий Хилендарски" в София - среден успех: 5,47
8. Първа английска езикова гимназия в София - среден успех: 5,45
9. Профилирана езикова гимназия "Екзарх Йосиф I" в Ловеч - среден успех: 5,42
10. Езикова гимназия "Пловдив" в Пловдив - среден успех: 5,42
Резултатите от държавните зрелостни изпити по повечето предмети са по-високи от миналогодишните. Нараснал е броят точки, които учениците са получили по български език и литература, география и икономика, история и цивилизация, химия и опазване на околната среда, английски, немски, френски и италиански езици. Има незначителен спад в резултатите по математика, философски цикъл, руски и испански език.
Нараснал е броят на отличниците и на двете матури. По български език и литература с отлични оценки могат да се похвалят 6155 души при 5602 миналата година. На втория държавен зрелостен изпит шестици имат 11149 младежи, а през 2016 година техният брой е бил 9716.
Почти двойно е намалял броят на младежите с две слаби оценки - от 2325 през 2016 година той е паднал на 1228. Наполовина са паднали и двойките на втория държавен зрелостен изпит - от 6460 на 3190. Зрелостниците, които имат поне една слаба оценка и по тази причина няма да се дипломират, са 5882.
Средната оценка по български език и литература е Добър /4,13/, а на втория държавен зрелостен изпит по предмет по избор - Добър /4,38/. По традиция най-високи оценки има на изпитите по чужди езици. Намалели са слабите оценки по 12 от общо 14 учебни предмета, като двойките са се увеличили единствено по математика и физика и астрономия. Увеличава се количеството на зрелостниците, които създават текст.
Разделянето на модули не е оказало влияние върху резултатите, сочи анализът на МОН. След по-задълбочени анализи по региони ще обмисли оптимизация на времето за решаване на отделните модули, заяви министър на образованието Красимир Вълчев.
С най-висок брой получени точки са учениците от София-град, Смолян и Варна. С най-ниски резултати са Разград, Ямбол и Кърджали. В почти всички региони средният брой точки на втория държавен зрелостен изпит е по-висок от този на изпита по български език и литература. Най-много са увеличили успеха си по български език и литература спрямо миналата година учениците от Монтана и Смолян. На втория държавен зрелостен изпит най-голямо е нарастването на успеха в Ямбол и Силистра.
По традиция с най-високи резултати от двата държавни зрелостни изпита са учениците от профилираните гимназии, където средният успех на първата матура е 5,01, а на втората - 5,20. Най-ниски резултати показват абитуриентите от професионалните гимназии - 3,79 по български език и литература и 3,89 на втория държавен зрелостен изпит. Резултатите на момичетата са по-високи от тези на момчетата.
Най-добре български език и литература са се представили учениците от 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов". Техният среден успех е Отличен /5,66/. Следват 73 СУПЧЕ "Владислав Граматик" и 164 ГПИЕ "Мигел де Сервантес" със среден успех е Отличен /5,59/. В челната десетка по успех освен столични училища има и две гимназии от Пловдив, както и Профилирана езикова гимназия "Екзарх Йосиф I" от Ловеч, която се появява за първи път в топ 10. Най-висок успех от втората матура са постигнали възпитаниците на Американския колеж в София - Отличен /5,84/. Следват Първа английска езикова гимназия с резултат Отличен /5,83/ и ЧГХЕП "Д-р Васил Златарски" с Отличен /5,74/.
Според скалата, по която точките се приравняват в оценки, среден /3.00/ се поставя при 23 точки. Пълната отлична оценка, както и преди, е от 95 до 100 точки. Едва 18 зрелостници са получили максималния брой срещу 131 миналата година. Един е абитуриентът, който е събрал 100 точки и по двата предмета. 0 точки са получили 15 зрелостници, а през 2016 година с такъв резултат са били 59 души. Няма ученик с 0 точки и на двата изпита. |