Като на пожар в 10,30 часа зазвънтяха камбаните на владишкия храм "Св. Марина". Семинаристи бяха строени с хоругви на двора. На извънредна конференция вътре около 300 достолепни духовници - целият клир на Пловдивската епархия, с пълно единодушие гласуваха прочетеното с плам от митрополит Николай обръщение за вразумление на пловдивските управници.
Анатемосано бе злото, намерило според владиката убежище в параклиса "Св. Георги Победоносец", но христовото войнство нямало да търпи да кощунстват в храма божий. То щяло да победи за параклиса. Щяло да отстоява докрай и манастира "Св. Кирик и Юлита". В сряда, когато ще е първото съдебно дело за манастира по спора със Съюз на архитектите в България, всички църкви по села и градове в епархията щели да отслужват божествена света литургия.
На чудодейната сила на специално донесената от манастира в Горни Воден икона на Св. Богородица, която ще остане два дни за поклонение в митрополитския храм, се довери дядо Николай при вразумлението на светоуправниците.
С пищно литийно шествие, почти наподобяващо сцена от високобюджетен холивудски филм, духовниците затвориха в полукръг общината и владиката прочете гневното обръщение до общинските съветници. Обвини ги, че мотаят предаването на построения от частни лица и експлоатиран като частно предприятие параклис в "Тракия" във владение на митрополията.
"Общинският съвет не вижда, че с това е на път да превърне това безблагодатно място, маскирано като православен храм, в свърталище на секти и развъдник на духовни пороци, които ще заразят най-големия градски район с безверие, анархия и бездуховност. Общинският съвет явно не разбира, че търговията с храм не е като търговията със заменки на имоти. Общинският съвет на Пловдив не вижда, че самият той, отказвайки да се произнесе по този "маловажен въпрос", става развъдник на безверие, анархия и бесовщина", не спести острите думи Николай и отслужи молебен, та да прогони бесовете от съветниците.
Виновно, смирено и притеснено сякаш председателят на Общинския съвет Илко Илиев прие обръщението.
"Мисля, че това шествие с молебен беше по-скоро символичен акт. Вярвам, че на следващата сесия в четвъртък предложението ще мине безпроблемно", лаконичен беше Илиев пред журналисти, като отказа да коментира нападките на митрополита и препратките му в различни исторически епохи. Той не приемал молебена като натиск на митрополита върху общинарите.
По същото време се очакваше инициативен комитет за отваряне на запечатания параклис "Св. Георги" също да дойде на протест пред общината. Беше дошла само Нина Личева с подписана от 330 души петиция, която предаде на изпълняващия длъжността кмет Петко Атанасов. "Искаме да се отвори храмът", настоя пред него Личева и той обеща да се направи каквото може.
"Протест днес няма да има. Заради акцията на митрополията, която реши да ни изпревари с часа. Отложихме протеста, за да не се стигне до напрежение и грозни сблъсъци. Бях викана в полицията, накараха ме да подпиша протокол", обясни Личева, която също е давала каквото й е по силите за съграждането на параклиса.
"Снишиха божия храм до един обикновен имот. Не чух митрополитът да каже нещо за вярата на хората, която носят в душите си", коментира тя обръщението на митрополита.
Хората от "Тракия" се страхували, че храмът, за който мнозина, освен основния му ктитор Георги Гюлеметов, са дарявали дребни суми, след предаването му на митрополията може да бъде променен и дори разрушен: "Страхуваме се, защото на други места вече се е случвало. Това, на което сме свидетели при нас сега, се оказа проблем не само на "Тракия", а на цяла България. Телефонът ми - не знам откъде са го намерили, стана гореща линия. Обаждат ми се хора отвсякъде. Обясняват как същото нещо се е случило с техните храмове. Няма да позволим в никакъв случай параклисът да бъде съборен", предупреди Нина Личева.