Прехвърлянето на построения с частни средства върху общинска земя параклис "Св. Георги Победоносец" в "Тракия" на Митрополията бе отложено за следваща сесия, предаде репортер на Plovdiv24.bg. След бурни дискусии бе прието предложението на Дани Каназирева от ГЕРБ и арх. Атанас Недевски от ССД с гласовете на мнозинството съветници от различни групи в местния парламент то да бъде отложено.
"Щом теренът в "Тракия" е актуван като общински, то питам: строителството от кого е извършено, кой го е финансирал? Има ли строително разрешение, констатирани ли са нарушения, незаконно ли е строителството? Ако не, взета ли е волята на дарителя дали параклисът да бъде прехвърлен на Митрополията?", зададе поредица от въпроси Дани Каназирева още в началото на тази точка от дневния ред.
Гиньо Матев, кмет на район "Тракия", който е актувал в края на миналата година имота като общински, призна, че нямало почти никакви документи. Хора, които работели по-отпреди в администрацията обаче си спомняли, че преди около 11 години била направена кампания за даряването на средства за изграждането на параклиса. Според нея около 40% от средствата били дадени от Георги Гюлеметов, 40% - от Веселина Каналева, тогавашна собственичка на радио "Веселина", а останалите 20% - от други дребни пожертвувания. Според него било грешка, че строителното разрешение е дадено на община Пловдив, а не на Българската православна църква. Вярно, че е имало служения през всичките 10 години от изграждането на параклиса от отец Георги - свещеник от Рогош, но тази дейност вече му била забранена от пловдивския митрополит. На практика според Матев параклисът бил овладян от неговия строител и основен ктитор Георги Гюлеметов.
На присъстващия на днешната сесия Гюлеметов бе дадена думата и той обясни, че цялото проектиране на сградата е извършено по всички канони на Българската православна църква. Било е създадено църковно настоятелство, което е съставило бюджети и отчети за всеки приход и всяка изразходвана стотинка. "Обиден съм и съм огорчен, че никой не ме е попитал желая ли да се извърши това дарение. По този начин отблъсквате и другите дарители", каза Гюлеметов. По-късно пред журналисти той обясни, че особено се страхува да не се посегне върху скалния иконостас, който е уникален. Дядо Николай бил правил изявления, че ако получи параклиса, всичко щял да промени, защото не отговаряло на каноните. Поради същата причина вече 6 месеца продължавало препроектирането на миналия през всякакви комисии дотогава бъдещ голям православен храм в "Тракия".
Повече документи поиска да бъдат представени и арх. Недевски, още повече заради твърдението на инвеститора, че през цялото време е съществувало надлежно съставено църковно настоятелство.
Съвсем друга позиция, която възмути много от неговите колеги, изрази съветникът Тодор Кръстев от БСП. Според него случаят бил кристално ясен и нямало нужда да се отлага, а трябвало Митрополията час по-скоро да получи параклиса. Той дори обвини Гюлеметов, че е изградил нещо за частна полза. След гласуваното отлагане на тази точка от дневния ред за следваща сесия той се възмути, че 20 години след промените неговите колеги не милеели за Българската православна църква.
"Как не ви е срам да спекулирате по този начин", скочи Каназирева, последвана в същия дух от съпартиеца на Кръстев Ангел Петров, също гласувал за отлагането. "Възмутително е наследниците на бившите комунисти, които събаряха храмове, сега да се правят най-големи защитници на православната вяра", не успя да се въздържи и Георги Гюлеметов.