© Plovdiv24.bg | | Пловдивският митрополит Николай изпрати "особено мнение" до Светия Синод на Българската Православна Църква - Българска Патриаршия. Ето какво се казва в него:
Ваши Високопреосвещенства,
Решението на Светия Синод, пълен състав, от днешното му заседание, с което се утвърждават и одобряват документите на проведеното в Софийска епархия епархийско избирателно събрание за избор на делегати на Патриаршеския избирателен църковен събор е взето валидно, с мнозинството от членовете на Синода и следва да бъде изпълнено.
Същевременно бих искал да се отбележи и остане в протоколите, че установихме нередности при провеждането на тези избори и формални жалби от епархийски избиратели на Софийска епархия, които не бяха взети под внимание. Нека ги резюмирам накратко:
1. Списъкът на достоизбираемите за делегати е съставен лично от управляващия епархийски митрополит, без участието на епархийските съветници и архиерейските наместници (каквото е изискването на Устава на БПЦ-БП, чл. 44, ал. 2) и дори без присъствието им (каквото е изискването на Методическите указания, т. ..); 2. Списъкът на достоизбираемите не е подписан от всички епархийски съветници и архиерейски наместници на Софийска епархия, каквото е изискването на Устава и на Методическите указания; 3. В списъкът, в частта - клирици, е включено лице, което не отговаря на изискванията на Устава, с което листата- бюлетината на достоизбираемите обективно е била намалена от 15 на 14 души; 4. В състава на епархийските избиратели, т.е. на епархийското избирателно събрание, не са включени избиратели, представители на клира и миряните от Годечка духовна околия. Никакви формални оправдания за случилото се не могат да бъдат приети, защото отсъствието на такива избиратели означава, че Годечка духовна околия на Софийска епархия е изключена от териториалното си и административно единство с диоцеза на Българската Православна Църква. 5. Постъпилите срещу изборите в Софийска епархия жалби са оставени без разглеждане с аргумента, че жалбоподателите не са присъствали на избирателното събрание. Такъв аргумент не може да бъде подкрепен, защото в Устава е казано, че жалби имат право да подават избиратели. Независимо дали са присъствали на събранието или не. Всички гореизложени, безспорно установени и коментирани в медиите и обществото нарушения са съществени, защото поотделно и в съвкупността си те говорят за накърняването на един водещ принцип в устройството на Църквата - този на съборността. Поради което, няма да ми се сърдите, ако кажа, че не мога да подкрепя решението, с което изборите в Софийска епархия се признават за редовни и оставам на особено мнение. Позволявам си да помоля, както сегашния, така и бъдещият управляващ митрополит на Софийска епархия, поне да не прибягват към репресивни мерки и санкции спрямо тамошните клирици и миряни, които си позволиха да сигнализират за случилите се нередности, за да не се нанесе на авторитета на Светата Православна Църква по-голяма вреда, от тази, която вече е нанесена. Препоръчвам се на светите Ви молитви и оставам на Ваши Високопреосвещенства в Христа брат, † ПЛОВДИВСКИ МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЙ |