Цифрата 250 е цитирана некоректно, защото тя отразява приема на студенти за първата учебна година, а именно 2001-2002 г. В момента обаче във висшето училище се обучава пети редовен випуск, заради което общият брой на студентите трябва да се изчислява по проведените кандидат-студентски кампании, а не на база данни от датата на откриването на Колежа.
Спекулативно тълкувано е и понятието „капацитет", защото в инстуционалната акредитация на Европейския колеж по икономика и управление, дадена от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) с Протокол №22 от 26 юни 2003 г., висшето училище е получило най-високата оценка към онзи момент - „добър", по 7 критерия. Конкретно те са: структура и организация на дейността на Колежа, академичен състав, научно и художествено-творческа дейност, материална база, образователни цели и мисия, качество на обучението и на академичния състав и академична свобода и автономия.
Освен че, в Протокола на НАОА от 2003 г. липсва критерия „капацитет", частното висше училище не получава субсидия от държавата за обучаване на студенти и определя само своя капацитет от позицията на отговорността, професионализма, качеството на обучението и образователната си мисия. Поради тази причина ръководството на Европейския колеж по икономика и управление в Пловдив приема публикациите във в. „Дума" и в. „Сега" за липса на точна информация и некоректно интерпретиране на факти.