© | | Пловдив е сред най-добрите български градове за живеене през последните 4 години, сочат данните от дългосрочно проучване на агенция ЕСТАТ, правено в 25 от големите общини от 2007-а година до миналия месец. Взето е било мнението на над 10 000 души в тези градове, като анкетираните пловдивчани са 402-ма. По показателя качество на живот София се нарежда едва на 10-о място, а най-нисък стандарт на живота, ниски доходи, безработица и липса на визия за бъдещето има във Враца, Търговище, Силистра и Видин. Варна е сред градовете, в които хората са обявили, че обещанията на политиците се разминават най-много с реалните проблеми на гражданите. Средната оценка за местните управници е четворка. София, Варна, Бургас, Пловдив и Стара Загора са места, където хората се справят по някакъв начин с живота и с кризата, докато масовият тип българска община е безперспективна и изоставаща, с ниски доходи и лош стандарт на живот, обобщи Иво Желев от агенция ЕСТАТ. Ако жителите на големите градове поставят въпроси за инфраструктурата, здравеопазването, дори забавленията, то в другите общини проблемът е оцеляването, каза още Желев.
Изследването показва, че най-много обжалвани процедури за обществени поръчки има в Русе, Видин и Силистра. С най-висок рейтинг по този показател са Кюстендил, Монтана и Пазарджик, където обжалванията са единици. По показателя за финансова стабилност първо място в страната заема София-град, следват Бургас и Варна. На дъното на класацията са Пазарджик и Кюстендил. От инфраструктурата задоволство са проявили в Бургас и Хасково, а най-лоша оценка дават жителите на Сливен, Видин и Ямбол. Пловдив е на шесто от 27 места и отново изпреварва столицата, която е на 8-ма позиция. София е на едно от последните места по усвоени евросредства - 25-о. Пловдивчани, попаднали сред интервюираните в голямото проучване на ЕСТАТ, са декларирали, че искат централния квартал "Капана" да стане Синя зона, да се подобри още повече уличното осветление, да се довърши монтирането на новите спирки за обществения транспорт в града. Другите препоръки са да се намали запрашеността на въздуха и да се облагородяват междублоковите пространства.
Пловдивчани се нареждат на челните места и по подобрен начин на живот след приемането ни в ЕС, където са трети след София и Бургас.
Проблем, който посочва проучването за града ни е чистотата, като там отново пловдив е трети, след София и Кърджали, където проблема с отпадъците е най-голям.
Славчо Атанасов получава оценка за работата си от 3.99, което му отрежда 15-то място. Челната тройка е окупирана от кметовете на Бургас, Монтана и София, съответно Д.Николов с 4.89, Зл.Живков с 4.83 и Й.Фъндъкова 4.83.
Ниско е оценена и работата на ОбС, като той се нарежда на 17-то място с оценка 3.61, челните места са окупирани от Варна, София и Монтана с оценки над 4.
Пловдивската администарция също получава доста ниска оценка от 3.72, което й отрежда 24-то място.
Като цяло горните факти допринасят до оценка от 3.77 на местната власт, отреждайки й 17-то място. Лидери по този показател отново са Варна, София и Монтана.
В Приложената галерия можете да видите всички извадки на изследването. |