© Plovdiv24.bg | | След приватизацията на електроразпределителните дружества в Югоизточна България през 2005г. в EVN Bulgaria започна да се прилага проект за нов модерен начин при извършване на монтажни дейности. Чрез въвеждането на този нов метод - т.нар. "работа под напрежение" специалистите на дружеството провеждат ремонтно-монтажни дейности, без да бъде изключвано електрозахранването. Този начин на работа се използва при смяна на електромери и при работа по кабелни шкафове до 1000 волта, като така клиентите не остават без електричество. Прилагането на този нов метод на работа е важен и при използването на специални щанги за сваляне на лед от проводниците, което има голямо значение за предотвратяването на повреди.Така се избягва изключването на електрозахранването за голям брой клиенти. По този начин със специални сфазиращи щанги се извършва сфазиране (правилна подредба на фазите) на кабелни и въздушни линии средно напрежение.
Друга дейност, която се извършва под напрежение са измервания на средно напрежение със специализирани уреди "Hot Stick", които позволяват да не се изключва напрежението при работа. За целта сътрудници от дружеството бяха обучени за работа от преподавател от ЕVN АG Австрия.
При извършване на дейностите по "работа под напрежение" от съществено значение за служителите на EVN e гарантиране на тяхната безопасност. За тази цел още през 2006г. дружеството стартира обучение за "Работа под напрежение до 1000 волта" със собствени преподаватели. При "Работа под напрежение до 1000 волта" се използват специални нови изолиращи инструменти, работно облекло и лични предпазни средства. С тях са снабдени всички електромонтьори на дружеството.
В Центъра за обучение и квалификация на дружеството - EVN Bulgaria Академия - до края на октомври 2008 г. за "работа под напрежение" са обучени 689 сътрудника от централни отдели и всички 39 КЕЦ (Клиентски Енергоцентрове).
|