Единствен в България, емблема на Пловдив, при откриването си е бил доста различен от това, което виждаме днес

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
19:35 / 05.04.2024
8231
Една от най-големите емблеми на Пловдив, ако не и най-голямата - Античният театър не винаги е изглеждал така, както днес се свикнали да го виждаме. Във фейсбук страницата “Акция фото Пловдивъ" са публикувани снимки от 1975 година, когато все още са редили камъните при разкриването му, видя Plovdiv24.bg.

Античният театър на Филипополис е сред най-добре запазените антични театри в света и сред основните туристически атракции на Пловдив.

Разкрит при археологически разкопки от 1968 до 1979 г. от Археологическия музей Пловдив. Разположен е между Джамбаз тепе и Таксим тепе. Обявен е за археологически паметник в брой. 6 на Държавен вестник от 1995 г.

Реставрацията на римския театър в Пловдив е призната за едно от най-добрите постижения на българската консервационна школа. 

По време на археологическо проучване през 2016 година бе открит и разчетен надпис върху постамент за статуя, отнасящ се за Тит Флавий Котис – потомък на тракийската царска династия, три пъти първожрец на провинция Тракия, съдебен представител на метрополията (град Филипопол) и отговорник за строежите. Според новооткрития надпис, театърът е построен при император Домициан. Това доказва, че Античният театър в Пловдив е с един век по-стар и е построен през 90-те години на 1-ви век след Христа, а не както смятаха историците досега, че това е станало по времето на римския император Марк Улпий Траян през втори век.

Театърът на Филипопол бил построен по старата гръцка мода, между два от хълмовете на акропола. По това време римляните вече били изобретили арката, архитектурен пробив, който направил възможно изграждането на мегасгради като Колизея в Рим. Но този метод бил твърде скъп. 

Жителите на Филипопол предпочели по-евтиния вариант. Вместо да пилеят пари за многоетажна сграда с колонади, те разположили кавеата (полукръглата част на театъра със седалките) на склоновете на хълмовете.

Великолепният изглед към Тракийската долина и близките Родопи бил бонус.

В края на IV в. театърът изгорял до основи и бил изоставен.

През следващите векове античният театър бил изцяло застроен с къщи, и  съществуването му било забравено.

Театърът бил преоткрит, разкопан и реставриран през 1968-1984 г., като в процеса били разрушени няколко по-късни сгради. Днес тази величествена структура, единствената изцяло запазена и реконструирана в България, е една от основните атракции на Пловдив. Театърът продължава да служи като място на културни събития – от метъл и фолклорни концерти до оперни постановки.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
КЗК поряза КАБ за СУ "Св. Патриарх Евтимий"
Пуснаха водата в Пловдив след тежката авария, положението на ул. ...
Полиция блокира района на аварията
Бизнесмен от Пловдив: Не знаех, че това е Грета Тунберг, бяха в о...
10 огнеборци гасиха пожар в Пловдив, има пострадал млад мъж
Хората са бесни: Безобразие, гето! В такъв Пловдив ли ще живеем?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).