Служители на МБАЛ "Св. Мина" са подали сигнал до прокуратурата за нередности и финансови злоупотреби, извършвани от управителя на лечебното заведение проф. Петър Петров. Копие е изпратено до председателя на Общински съвет
Александър Държиков, кмета
Здравко Димитров, ресорният зам.-кмет
Анести Тимчев, Инспекцията по труда и КТ "Подкрепа, научи
Plovdiv24.bg.
Персоналът обвинява проф. Петров в злоупотреба с финансови средства, отпускани в подкрепа за работещите в системата на здравеопазването в условията на заплаха на общественото здраве от COVID -19 за работа на "първа линия".
От октомври 2020 г. до момента в "Св. Мина" със заповеди на РЗИ и вътрешни разпореждания на управителя се променя броят на ковид леглата. Не се изпълняват стриктно заповедите на РЗИ за съответсващ /наличен/ брой легла. В момента са 50, а по заповед трябва да са 60. На този брой легла наличният персонал, които обслужва COVID пациенти е, както следва: лекари - 8 специалисти, мед. специалисти /мед.сестри/ - 9 специалисти, санитари и болногледачи - 30 служители /с постоянно текучество на персонал/.
"Някои от санитарите и болногледачите се назначават на трудови договори 1/2 или 1/4 щат, като покриват не повече от две 12-часови дежурства за цял месец, а някои от тях дори не идват на работа и за това всички те получават допълнителна финансова подкрепа от 1000лв. по проект BG 05М90р001-1.009-001 "Подкрепа за работещите в системата на здравеопазването в условията на заплаха на общественото здраве от COVID -19" за работа на "първа линия" - се заявява в документа.
Освен санитари и болногледачи, допълнително материално стимулиране са получавали касиерката и системният оператор. Последните две служителки са се разписвали срещу 1000 лв. допълнително за месеците януари и февруари т.г., което може да се удостовери с месечните графици и фишове за работни заплати.
През ноември 2020 г. управителят проф. д-р Петър Петров едновременно, по едно и също време - от 7.30 до 13.30 ч., е работил по график в две различни отделения - АГО и ковид отделение. "Как един човек може да изпълнява три длъжности по едно и също време без да присъства на нито едно от трите места?" - питат служителите на здравното заведение. Допълва се, че от създаването на COVID структурата в "Св. Мина" до момента управителят получава допълнително всеки месец по 1000 лв. без за осъществява медицински дейности, както е записано в проекта.
Справка в Търговския регистър пък показва участието на управителя Петър Петров в различни търговски дружества. На негово име има действаща фирма ЕТ, той е управител на "Медицински център I - Хисар" и е съдружник в Частен професионален колеж "Здравеопазване и икономика" ООД. Участва и в няколко професионални сдружения.
Към сигнала е приложена и подписката с имената и подписите на служителите на МБАЛ "Св. Мина" с искане на оставката на управителя проф. Петър Петров.