© Plovdiv24.bg | | Създателите на многоезичния сайт www.vocalproject.eu за успешна интеграция на чуждестранни студенти се събират на двудневна работна среща в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", която ще се проведе утре и вдругиден. Това съобщи д-р Юлияна Чакърова от Филологическия факултет. Форумът е четвърти поред по проекта "VOCAL" и в него участват представители на университети и научни институти от 10 държави: България, Ирландия, Германия, Италия, Литва, Португалия, Словакия, Унгария, Финландия и Швейцария, обясни д-р Чакърова. Проектът има за цел на осигури на заминаващите на стаж студенти полезна информация за страната, да усъвършенства техните езикови и културологични знания и по този начин да подпомогне успешната им интеграция, добави тя.
"VOCAL" е продължение друг европейски проект със същата цел - "Problem SOLVE" (www.problemsolve.org). В по-стария електронен гид информацията е само на английски, немски, италиански, френски и словашки. В новия сайт работни езици са още български, литовски, унгарски, финландски, португалски и ирландски, или общо 11, каза доц. Чакърова.
Обогатена е и виртуалната библиотека на уеб базирания гид - към основните секции - "Пътуване", "Настаняване", "Общуване", "Спешни случаи" и "Работа", е включен и раздел "Език за специални цели" (Language for specific purposes - LSP). В него са засегнати темите "Бизнес", "Туризъм", "Банково обслужване", "Техника" и "Строително инженерство", а събраната информация за тях е лесно достъпна, смята доц. Чакърова.
За по-бързото възприемане на новите знания, VOCAL предлага виртуално пътуване и интерактивни материали за самостоятелни занимания. По този начин заминаващите на стаж или обучение студенти не само усъвършенстват езиковите си умения, но получават и практическа информация за страната, където заминават, смятат от Филологическия факултет.
Преди оформяне на уеб базирания гид са анкетирани различни групи студенти, които вече са били на стаж в чужди държави. Целта е да се получи обратна връзка и да е сигурно, че подготвените интерактивни уроци и съвети са полезни на студентите.
Съдържанието, виртуалните разходки, въпросите и тестовете в проекта са двуезични - на езика на всяка страна-участник в проекта и на английски. От възможностите на многоезичния сайт могат да се възползват студенти от всички специалности, обясни доц. Чаръкова. Според нея на този етап в България "VOCAL" е полезен и на стажантите по Програмата за академичен обмен "Еразъм". |