Емблематично за Пловдив място днес, през 1976 г. е било неузнаваемо
Снимка на едно от най-емблематичните места в Пловдив, през което задължително преминават туристи и гости на града, а и самите пловдичани показва как е изглеждала зоната през 1976 г.
Във фейсбук групата "Акция фото Пловдивъ" е публикувана снимка на Римския стадион, видя Plovdiv24.bg. На кадъра се виждат старите ръждясали оградни пана, тухли.
В далечината се вижда и градинката до Джумаята.
Стадионът на Филипопол е изграден в началото на ІІ в. при император Адриан. Разположен е в северния край на укрепения град, между двете крепостни стени, в естествената гънка между западния склон на Таксим тепе и източния склон на Сахат тепе. Съоръжението с приблизителни размери 240 м дължина и 50 м ширина е събирало около 30 000 зрители.
Първите археологически разкрития на площада датират от 1923 г. Тогава са намерени амфитеатралните редове седалки.
На площада се пресичат седем улици. Тук е била първата пиаца на файтони, след това тук се събирали и първите таксита. През 1950-те години през площада са минавали все повече модерни превозни средства, а каруците намалявали. Движението станало интензивно и градските власти решили да сложат регулировчици. През площада са минавали първите автобусни линии, а след това и първите в Пловдив тролейбуси. Спирките на отделните автобуси са били обозначавани с месингови цифри, занитени в бордюра.
През 1977 на площада е реализиран проектът на арх. Люба Велчева за експониране на разкритата част от Античния стадион и се провежда първата консервация от арх. Вера Коларова. На античното ниво е разположено кафе с тераса, отворена към стадиона.
Паметна плоча отбелязваща пренощуването на олимпийския огън в Пловдив
През 1980 г. Пловдив е включен в трасето на олимпийския огън от планината Олимп до столицата на Летни олимпийски игри – Москва. Олимпийският огън е престоял цяла нощ на площада. Скоро след това е поставена паметна плоча с логото на олимпиадата.
Римският стадион е обявен за национална културна ценност през 1995 година, а от 2012 г. площадът носи името "Римски стадион".