Изложба "Български средновековни и възрожденски костюми". Изложбата ще представи прехода на българския костюм от епохата на Средновековието (ХІІІ - ХІV в.) до Възраждането. Кое е общото между тях? Ще откриете в дрехите, аксесоарите и накитите към празничното облекло.
Може би тази съпоставка ще ни подскаже пътищата на развитие на традиционната носия, кои елементи от владетелското облекло продължават да живеят и се съхраняват до по-късно време. В отделните географски райони се оформят различни типове, което ги прави разпознаваеми и отличими в народностен, социален и възрастов статус. Облеклото също показва вътрешната миграция от един в друг етнографски ареал.
Накитът е една от трудно променящите се вещи. Той носи информация за естетиката, но и за ритуалите и вярванията на епохата. Свързан е с религията, но и с празнично-обредното облекло на дадена група. Накитът е онова тържествено допълнение, което се показва в най-важния и променящ момент от човешкия живот - сватбата. След тази промяна индивидът живее по други правила, с други изисквания, които неизменно се отразяват върху цялостния облик на носията. Едни са накитите за глава, други за украса на тялото, но всички имат ролята да предпазват жената и благополучно да се стигне до продължението на рода.
Изложбата ще бъде открита в 18:00 ч на 12.09 и ще продължи до 26.09.2014 г.
Ателие за ретропрически "Куюмджиоглу"
Регионален етнографски музей - Пловдив се преобразява в "Нощта на музеите" и галериите в моден салон. Млади и обучени фризьори от ПГО "Ана Май" ще майсторят ретропрически и всеки желаещ ще може да си избере фризура или елемент от нея, за да се преобрази в пловдивска кокона. Ще ви направят някоя плетеница или кок, за да ви върнат в епохата на Възраждането и годините от началото на ХХ в.
Ще се завърнете към отминалите времена, докато разглеждате автентични фризьорски прибори, използвани и в бръснарството, и в модните ателиета. Стари фотографии ще ви "разкажат" историите за различни фризури на дами и господа от миналото. Можете да видите "прабабата" на пресата и машата за къдрене, първите парфюми, помади и мазила. Музеят Ви очаква на 12 септември от 19:00 до 22:00 часа.
Още по темата (19): | |