Мрежа от предприятия, които да вземат участие в системата на дуално обучение, вече се изгражда в Пловдив. Това разказа за читателите на
Plovdiv24.bg зам.-кметът
Стефан Стоянов.
По думите му целта е включването на поне 20 от Пловдив и областта, а плановете са от следващата година поне 15 паралелки да започнат работа по програмата.
В "Тапицерство и декораторство" с прием след 7 клас ще се обучават 26 деца, 13 с прием след 8 клас пък ще учат за "Производство на тапицирани изделия".
Логиката на системата е образованието да се прехвърли на терен в производствата, там където реално се случва самото обучение, коментира Стоянов.
"Като цяло има постоянен недостиг на квалифицирани хора, но ние вече направихме няколко браншови срещи - включително с училищата и компаниите, и търсим различни механизми за сътрудничество.
Трябва да се работи в две посоки - популяризиране на дуалната система и популяризиране престижността на професионалното образование", сподели още Стоянов.
"Трябва да си дадем сметка, че е необходимо образованието да се напасне към нуждите на индустрията. Има десетки примери за предмети, които се изучават, а са низлишни. Сега има възможност, ако директорите са гъвкави, да се пренастроят учебните програми и да се ориентират към бизнеса, където има недостиг на редица ключови кадри."
Като пример Стоянов посочи стругарите, които отдавна са се спревърнали в експерти по управление на машини за стотици хиляди левове.
"Това е една доста по-различна работа като компетенция и можене, говорим за доста квалифицирана работа, с друго заплащане и т.н.
Наша отговорност е да обясним, че няма нищо лошо в това да си професионалист и не непременно да си по-лошо платен. Добрите специалисти получават доста по-високи заплати от редица висшисти, а този процес ще се задълбочава", заяви зам.-кметът и поясни, че тепърва ще става все по-престижно да се получава професия, което гарантира ранно включване и ориентиране в пазара на труда, както и гарантирането на добри средства за живот.