Стана ясно какви кредити обслужва община Пловдив в момента, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Заместник -кметът по финанси Величко Родопски докладва пред съветниците, че до 2022 година изтича кредитът, който община Пловдив е взела от "Райфайзенбанк", в размер на 50 млн. лева.
До края на тази година ще бъде покрит и кредитът от 3 млн. лева от фонд "Флаг". Общината вече е покрила и кредит по ПУДООС, в размер на 2 млн. лева.
Да 2017 година трябва да приключи и кредитът, който е получен от Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/, като остатъкът по кредита е в размер на 19 млн. лева. Със средствата от заема в размер на 14.2 милиона евро трябваше за бъдат изпълнени четири много важни инфраструктурни обекти в Пловдив – "Коматевско шосе“, бул. "Руски“; бул. "Шести септември“ – част от републиканската пътна мрежа, както и изграждането на булевард "Северен“. По този кредит се плащат по 3 млн. лева годишно, поясни Родопски.
2 млн. лева бяха изтеглени и за Небет тепе, като този заем не е изразходва. Той трябва да се върне до 2030 година. По заемите се плащат лихви за около 60 000 лева годишно.
Според Родопски всичко е важно за града и не може да се твърди ,че нещо е по-важно от другото. Той посочи, че в града вече се строят 9 детски градини и се проектира 1 училище.
"Няма как да съкращаваме хора и да правим административна реформа при положение, че няма техника, с метли метем, вдига се прах, заради което въздухът е прашен", добави още заместник -кметът. По думите му новите сгради в Пловдив се увеличават, а хората от общинските почистващи фирми се натоварват още, тъй като няма техника.
"Най-важното е, че тези проекти не може да се финансират по европейски програми. Единствено чрез наши средства", добави Родопски. За да бъде направена реформа в общината, трябва да се дигитализират общинскиТЕ предприятия и администрацията.
Г-н Родопски, безкрайно сте ми симпатичен, в сравнение с недоразумението Илия Кирчев", контрира независимият общински съветник Слави Георгиев, който отново поиска списък за това къде се правят детски градини. Според него, 2 години реално извършени действия в града ни няма.
"Кое е важно за града се решава с документи. На база съществуваща документация, каквато не е предложена в тези 97 страници", добави Слави Георгиев.
Общинският съветник Владимир Кисьов напомни, че на Пловдив му трябват машини не за 50 млн. лева, а за 440 млн. лева, за да вдигнем стандарта си и за да се доближим до градовете, към които се стремим.