ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Ето какво се е случило с населението на България за 10 години
Автор: Васил Динев 09:01 / 10.02.2021Коментари (0)5224
© Plovdiv24.bg
За десет години - в периода между 2009 и 2019 г., София е успяла да увеличи своето население с почти 80 000 души. Това съобщи икономистът от Института за пазарна икономика /ИПИ/ Адриан Николов по време на онлайн представянето на анализ на ИПИ за икономическото и социалното развитие на областите в Южна България вчера.

Едновременно с това само една област от Южна България е успяла да постигне ръст на населението си - Кърджали,  с около 3500 човека, коментира Николов. Основният фактор за прираста в столицата и Кърджали е механичното движение на населението, а не това, че има баланс между раждаемост и смъртност.

Останалите области регистрират минуси, като най-тежко е положението в Пазарджик и Стара Загора, които са се "стопили" с почти по 38 000 души всяка от тях за наблюдавания десетгодишен период. 

Така например, Стара Загора през 2009 г. е имала 351 хиляди души население, през 2019 г. то е 313 хиляди души. Предполага се, че тъй като Пазарджик е между Пловдив и София, а Стара Загора е между Бургас и Пловдив, най-вероятно хората, които са напуснали тези области, са се насочили към Пловдив, София и Бургас. 

Липсата на прираст в областите, които привличат население /с изключение на София/ може да се обясни с поне два фактора: 1) негативен естествен прираст, който "изяжда" позитивния механичен прираст - ако естественият прираст е по-нисък, от механичния населението намалява въпреки позитивните миграционни процеси; 2) продължаваща миграция извън страната, поясни за Мениджър нюз икономистът

В тази ситуация освен София няма печеливш, коментира още Адриан Николов и допълни, че това е обяснението до някаква степен и за динамиката на цените на жилищата през последните няколко години в столицата, за острия недостиг на места в детските градини, за проблемите в инфраструктурата, която особено в по-новите квартали, не може да навакса на този бърз ръст на населението.

Колкото до показател "Естествен прираст на населението", той е почти еднакъв за повечето области на юг, посочи икономистът. За разлика от него, показателят за механичното движение веднага онагледява кои области са "магнит" за работна сила и за по-млади хората. "Кърджали стои като очевиден победител с висок механичен прираст през 2019 г., но там върху миграционните процеси има влияние на изборния цикъл", коментира експертът.

Пловдив застава пред София като привлекателен център за миграция, което според икономиста показва доколко местната индустрия е "гладна" за кадри. Бургас също е привлекателен за населението, но там и местните движения са от значение, като трябва да се отчита и влиянието на ръста на туристическия сектор през последните няколко години. Съответно пък малките области са големите донори на население, като Сливен, който е загубил десет промила през 2019 г. Близко до тези стойности са Смолян  и Кюстендил.

София област от една страна става все по-предпочитано място за живеене от хора, които работят в столицата, но пък и губи население - най-вероятно в полза на София, коментира експертът. Той уточни, че ако се разглежда в цялост - столицата и периферията, ще има нетен положителен ефект при населението.

По отношение на бедността динамиката като цяло е негативна в десетгодишното проучване на ИПИ. Водещите икономически центрове успяват да се откъснат, а тези между тях имат все по-негативен тренд, обобщи експертът и допълни, че разликата се дължи основно и на дела на хората с висше или поне средно професионално образование.

В последните десет години се отчита леко повишаване на дела на населението, което е под линията на бедността в страната във всички области освен Ямбол, която успява да балансира, а Кърджали свива този дял. Това обаче до известна степен е статистически ефект, защото ръстът на заплатите и на доходите вдига нагоре линията на бедността.

Според икономиста най-видим проблем в това отношение има в Благоевград, където има влошаване на ситуацията на пазара на труда, закриване на няколко големи предприятия, свиване в туризма през последната година и когато станат известни данните за 2020 г., ще се види, че бедността там се е "изстреляла" още по-нагоре. София, която "диктува" националната линия на бедност, успява да се задържи с най-нисък дял на хората под линията на бедност и да помогне за подобряването на положението например в Перник.


Още по темата: общо новини по темата: 134
01.08.2024 »
26.06.2024 »
01.06.2024 »
09.05.2024 »
08.05.2024 »
30.04.2024 »
предишна страница [ 1/23 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2022 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Мигрантски натиск към България
Проблеми между шофьори от масовия транспорт и пътници
Катастрофи в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: