Председателят на общинските съветници от "Съюз за Пловдив“
Евелин Парасков предлага на кмета
Здравко Димитров да развенчае мистерията около паветата, свалени от десетки пловдивски улици и булеварди.
В официалното си питане Парасков иска новото ръководство на града да направи пълна ревизия, за да се отговори най-после на следните въпроси, които от доста време вълнуват гражданите:
Кои улици с паважна настилка са асфалтирани през последните четири години? Къде и как се съхранява сиенитът? Какви са наличните количества? Дали са извършвани продажби и за какви цели е използван материалът? Коя общинска служба извършва контрол?
"През последните 10 – 15 години в Пловдив бяха демонтирани милиони павета, но в нито един кметски мандат не е направен публичен отчет как се стопанисва този здрав, екологично чист и ценен материал. Ние неведнъж сме внасяли питания до бившето управление, но така и не получихме отговор. Това навежда на съмнения, че сиенитът от пловдивските улици и булеварди се е използвал неправомерно и безконтролно“, счита шефът на групата.
Съветникът напомня, че много малко са случаите , когато павета са били предоставени с решение на Общинския съвет, с точното описание за количеството и стойността на материала, с ясен мотив за каква цел ще послужат. Едно от такива решения беше взето на последната сесия, когато по предложение на администрацията, павета бяха дадени на спортен клуб за благоустрояване на прилежащото пространство.
"Използвам този повод, за да повдигна отново въпроса за изключително ценния пловдивски актив – паветата. Темата е особено важна, защото предстои да бъде премахната каменната настилка на ул."Лев Толстой“, ул."Дрин“, ул." Даме Груев“, за която ние толкова настоявахме да бъде ремонтирана“, подчертава Парасков.
Той отбелязва, че с цената на паветата много се е спекулирало и никой не може да каже каква е стойността им, защото търговията с този материал се е случвала незаконно. Съветникът дава пример с производител на павета от северна България, изработени от рязан гранит, който предлага една бройка срещу 0.80 лв. без ДДС.
По качество и автентична визия този продукт не може да бъде съпоставян с нашите павета, твърди Парасков и пресмята, че в 918 метра дължина на 7 метра ширина на настилката на ул. "Даме Груев“ има около един милион павета. (Сметката е направена на база 8 см. страна и 1,0 см. фуга) Ако този ресурс се приспадне към проекта, то той ще формира над 14% от стойността му.
В питането си председателят на групата на "Съюз за Пловдив“ задава въпрос дали през последните 4 години са били заложени клаузи в договорите с фирмите – изпълнители по отношение на паветата и дали са заложени в договорите, подготвени от администрацията на кмета
Здравко Димитров?
"Крайно време е да сложим ред в тази толкова деликатна тема за много пловдивчани и мисля, че сега е моментът. Още повече, че новото управление на Община Пловдив декларира намерението си да бъде максимално прозрачно, честно и отворено към гражданите“, коментира
Евелин Парасков.
ВЪПРОСИТЕ ДО КМЕТА:
1. Колко павета в момента има на склад във всички депа и складове на Община Пловдив? Моля да бъде посочено къде точно се намират тези депа или кои фирми съхраняват демонтираните при ремонтите павета и в какви количества?
2. Кои улици с паважна настилка са асфалтирани през последните 4 години?
3. Колко продажби е реализирала община Пловдив през последните 4 години и на каква стойност?
4. Коя общинска структура отговаря за съхраняването на паветата?
5. Подавала ли е Община Пловдив сигнали до органите на реда за кражба на паважна настилка през последните 4 години?
6. Моля да бъдат описани конкретно за какви цели общинската администрация е използвала павета и в кои проекти те са влагани през последните 4 години?
7. Има ли заложени клаузи в договорите с фирмите – изпълнители по отношение на паветата през последните 4 години?
8. Има ли заложени клаузи в договорите с фирмите – изпълнители по отношение на паветата в договорите, които са подготвени от администрацията на кмета
Здравко Димитров?