"Европейската нощ на учените" е събитие, което всяка година се провежда едновременно в около 300 града в цяла Европа и по света.
Медицински университет - Пловдив за четвърта година участва в реализирането на "Нощ на учените". Проектът K-TRIO 2 за Европейска нощ на учените се финансира от Европейската комисия по дейностите Мария Склодовска-Кюри на програма "Хоризонт 2020".
Участници в България са още: Нов български университет (координатор), Британски съвет България , Единен център за иновации - БАН, Департамент за информация и преквалификация на учители (Тракийски университет), Пловдивски университет "П. Хилендарски", Русенски университет "Ангел Кънчев" и Медицински университет - Варна. От Пловдив се включват още АМТИИ и УХТ. Медицински университет - Пловдив координира УХТ и Регионален музей Бургас.
МУ - Пловдив, МУ - Варна и Регионален музей Бургас отбелязват Европейската година на човешкия мозък и всички формати са свързани с тази тема. Общото с миналата година е темата: "Учените в триъгълника на знанието - наука, образование, иновации". "Нощта на учените" е невероятна възможност да се потопим в света на науката по завладяващ начин!
По думите на проф. д-р Виктория Сарафян, координатор на дейностите в Медицински Университет - Пловдив, това събитие разкрива другото лице на учените - творци, новатори, вдъхновители, хора с многобройни таланти, с благородство и духовна щедрост. В същото време тя дава възможност да се покаже и умението учените да спорят, да отстояват каузи, да се забавляват.
Програмата на Медицински университет - Пловдив започва с "Пътуваща академия". Тя включва презентации на студенти, докторанти и млади учени от МУ - Пловдив и УХТ в хуманитарни и професионални гимназии в гр. Пловдив. На 26 септември откриването е с начало 16.00 ч. с връчването на наградите на ректора на университета за най-добър учен и призове на отличените презентации от конкурса Наука и младост-2014.
Тези награди са вече традиционни и са реален стимул и признание. След това е дебатът: "Човешкият мозък - отвъд границите на познанието". Той е посветен на невронауката и предизвикателството да помечтаем отвъд постиженията на съвременното знание. В този дебат ще участват два отбора с представители от МУ - Пловдив, НБУ и ПУ.
От 18:30 в МУ - Пловдив, Аудиторен комплекс е началото на петъчно соаре "Храна за размисъл".
То съдържа няколко забавни формата:Танцувай с мен, Арт ателие , Клуб "Интелигентност", Градинско парти и коктейл "Храна за мозъка".
В никакъв случай не пропускайте петъка на 26 септември 2014 г.! Открийте с какво всъщност се занимават изследователите и как това влияе на нашия живот... А дали пък няма да се изненадате, като разберете какво още правят учените освен наука?