Седмица преди официалното откриване на новата учебна година своя старт на академичната 2014/2015 година дават студентите в Медицински университет с организиран от тях за първи път в европейски мащаб Студентски конгрес по редки болести и лекарства сираци.
Асоциацията на студентите медици - Пловдив и Медицински Университет - Пловдив с подкрепата на Община Пловдив ще имат честта да са домакини на първия Европейски Студентски Медицински Конгрес по Редки болести и лекарства сираци (EMSCon: Rare Diseases and orphan drugs) от днес до 8 септември. Откриването е денс от 13.30 ч. в Пета аудитория на Аудиторния комплекс на МУ-Пловдив.
Регистрирани до момента са 35 студента от европейски медицински университети в Германия, Холандия, Полша, Гърция и от Русия и над 100 студенти-медици от страната. Конгресът има за цел да подобри компетентността на бъдещите лекари в областта на редките заболявания.
В рамките на събитието ще се разглеждат проблемите, свързани с профилактиката, диагностиката, лечението и мониторинга на редките болести, които са предизвикателство за лекарската практика и здравната система.
На тази платформа студентите ще обменят информация по проблема и как се подхожда към него в различните европейски държави. Наравно с експерти и авторитетни специалисти студентите ще работят и за един по-разширен медицински поглед на бъдещите лекари.
"Когато експертният опит и непредубедеността на младостта се съберат на едно място, резултатът винаги е иновативни и нестандартени решения за наболели проблеми" - считат младите медици.
А сферата на редките болести е едно от предизвикателствата пред медицината, където има място за нестандартни идеи и подходи, с които студентите смятат да предизвикат водещите експерти.
Това събитие е очаквано продължение и резултат на миналогодишната първа национална конференция по редки болести и лекарства сираци за студенти медици, организирана изцяло от студентите съвместно с Института за редки болести и Асоциацията на студентите медици - Пловдив. Тогавашното събитие привлече световно признати лектори, сред които и "неврохирургът с божествени ръце" - проф. Бен Карсън (Балтимор, САЩ).
Амбицията на студентите тази година е във фокуса на един значим международен форум да комбинират добрия организаторски опит от предходното издание с видни професионалисти в областта на pедките болести от България.
Своето участие са потвърдили професор Румен Стефанов - председател на Института по редки болести, Владимир Томов - председател на Алианса на хората с редки болести, председателят на Изпълнителната агенция по трансплантация - д-р Мариана Симеонова.