ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Фабриките около Пловдив се множат: 72 000 си изкарват хляба там!
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:03 / 13.02.2017Коментари (58)27740
©
Обратно на популярното мнение, че в България не се произвежда нищо - фабриките около Пловдив се множат. С тази позитивна констатация започна филмът на bTV, който бе излъчен на 11.02.2017 г. след централната емисия новини. 15-минутното видео показа как от индустриалните зони в района на Пловдив, обединени в "Тракия икономическа зона" /ТИЗ/, за цяла Европа и света излизат авточасти, осветителни тела, хладилници, асансьори. 

Репортажът започва от американската "Сенсата технолоджис", която откри миналата година завода си за високотехнологични сензори, без които една съвременна кола на практика не би могла да се движи. В зона "Марица", част от ТИЗ, е третото по-големина производство на тази компания след Мексико и Китай.

"Когато ми задавате въпроса дали сме тук само заради "евтината работна ръка" - не, в никакъв случай. Имам предвид, че в България виждаме много хора с технически познания и това е голямо предимство", заявява Томи Вер Елст - генерален мениджър на "Сенсата".

"В момента това, което един работник получава за себе си, е между 800-1000-1200 лева в зависимост от неговата квалификация. Имат ли добра квалификация, хората получават и добро възнаграждение ", коментира инж. Пламен Панчев, създател на "Тракия икономическа зона" и председател на "Клъстер Тракия икономическа зона".

"Напоследък често се забелязва, че ако средни или големи компании навлизат в България за първи път и искат по-бързо да намерят хора, те таргетират между 10-20% над средните заплати за конкретния сектор. Тогава нещата стават много по-лесно", казва зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов.

"За последните 3 години ръстът на заплатите е около 30% и това заедно с област Русе е може би най-бързо в страната.... В индустрията заплатите растат по-бързо, отколкото в услугите, макар че те са скачени съдове - когато покупателната способност расте, тези хора започват да дават повече пари за наеми и за услуги", обяснява икономическият наблюдател от "Индъстри Уоч" Георги Стоев. 

Той посочва, че в района на Пловдив "са заети около 72 000 човека в този сектор на икономиката и това е повече от София, повече от Варна и Бургас взети заедно и повече от всяка друга област на България".
Всяка година тук се търсят между 3000 и 5000 нови служители. Резонно изниква въпросът с кадрите. КЦМ започва да мисли в тази посока още преди 12 години и почти "осиновява" една от професионалните гимназии в Асеновград като спонсорира паралелки според това от какви специалисти има нужда комбинатът.

"Отглеждаме сами персонала, учениците идват при нас на производствена практика. Това е естествен филтър за тези, които желаят да останат на работа. От 12-13 деца, които идват на летен стаж, между 60-70% остават на работа за постоянно", разказва във видеото Росица Темизова - ръководител отдел "Развитие на човешките ресурси".

Александра Ангелова е една от тях. Сега е на 25 и вече магистър по химия, която обяснява, че именно възможността за производствена практика в КЦМ, шансът и да види реалната работна среда, я ориентира да избере професията си. 

Следващото предприятие, в което влиза камерата на bTV е "АББ България". В двата завода на шведско-швейцарска компания в зона "Раковски", част от "Тракия икономическа зона", работят повече от 1600 души.

"Със сигурност има трудности да се намерят хората, от които се нуждаем. Ето защо правим вътрешни обучения, както с други фирми тук, така и с останалите ни заводи - най-вече в Германия и Италия", обяснява Уве Чирнер - мениджър на производствените бази в зона "Раковски". 

Така след 1 година обучение, 23-годишният Владимир Алваджиев вече е един от ценните служители - сред малкото, които работят на специфична за производството машина. Завършил е професионалната гимназия по електроника и електротехника в Пловдив. Надява се да не му се налага да заминава за чужбина за разлика от много негови съученици.

Петър Киров е дошъл от Ботевград в Пловдив преди 4 години, за да работи във фирмата за асансьори "Пролифт". 

"Реших, че трябва да се развивам по някакъв начин, а в Ботевград нямаше как да се случи това. Дойдох с влака, а пък сега си пътувам с мерцедеса. Всъщност, в нашата фирма работят още няколко човека от Ботевград - и те не са отишли в София", казва Петър.

"При нас винаги се опитваме да плащаме така, че хората да се чувстват добре и стабилни, да могат да отглеждат семействата си", коментира управителят на фирмата за асансьори Дамян Петров.

Част от работодателите от ТИЗ вече обръщат поглед за служители и към Северозападна България, където безработицата на места е над 50%.

"Това е една възможност и за хората, и за компаниите. От една страна хората да видят още една алтернатива за работа в България, алтернатива на това да отидат в чужбина и да работят по-ниско квалифицирана работа, а от друга страна компаниите да намират повече и по-качествени работници", заяви зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов.

Надяват се и поне част от българите, който учат зад граница да последват примера на Атанас Чилингиров. Преди две години той се прибира от Англия, за да прилага наученото там на родна земя, във фирма "Биомашиностроене", която изнася над 90% от огромните съдове за бира, мляко и вино, които произвежда.

Четвъртата индустриална революция ще остави отпечатъка си и у нас. Очакванията са в следващите години в ТИЗ да се концентрират най-вече високотехнологичните компании, а това ще промени правилата на играта - по-малко, но по-квалифицирани хора, заедно с компютри и роботи ще произвеждат повече.

"Тук ще започнат да се концентрират интересите на инвеститори с по-високотехнологични заводи, с по-висока добавена стойност на зает, съответно хора, които са готови да плащат по-високи заплати", смята Георги Стоев.

За целта подготовката на специалисти в следващите години ще трябва да отговори директно на нуждите на бизнеса. За да спре изтичането на мозъци, той от своя страна ще трябва да отвърне с достатъчно добри условия. В момента в професионалните гимназии там учат около 30-те хиляди млади хора, които трябва да са убедени в перспективата за добра кариера, за да останат у дома, а това не е лека задача.

Чуждите компании у нас също търсят сигурност. Смяната на правителства не ги притеснява, стига това да не води до драстични промени в данъчната система. Истината е, че когато инвестират десетки милиони долари в завод в България, те гледат поне 20-30 години напред в бъдещето, заключават bTV Репортерите.


Още по темата: общо новини по темата: 540
07.12.2024 »
29.10.2024 »
25.10.2024 »
17.10.2024 »
16.10.2024 »
16.10.2024 »
предишна страница [ 1/90 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
При население в Пловдив от около 540 000 души, 72 000 си изкарвали хляба там. Вие как си го представяте това 1/7 от населението на града вдействителност да работи там по тези данни.?
+1
 
 
".... дойдох с влака, сега пътувам с мерседеса...." Селтак! На всеки селски бек, мечтата му е да "кара" 17-18 годишен мерцедес в Пловдив и като си отиде събота и неделя на село.....най- великият!
0
 
 
"...дали сме тук само заради "евтината работна ръка" - не, в никакъв случай..." Така е, освен евтиния труд тук има и безнаказаност, беззаконие, корупция, евтини лобита и още куп "благоприятни" за бизнес средата фактори ;)
0
 
 
Те едни фабрики дето се наговарят за заплати знам ги и аз членувам в една
0
 
 
Тук всички са Пловдивчани.Всички имат нотариален акт и никой друг не трябва да ми пипа родния Пловдив.Обаче на всичките бабите и дядовците все са дошли от нейде да напълнят спалнята Тракия,Смирненски,Гагарин,Южен и всички панелки които преди 1950-60 та ги НЯМАШЕ . Кога станахте калайджии кога ви почерня задника.Града винаги е бил с различни етноси и на кръстопът...хора всякакви са минавали и са се заселвали.Като не ви харесва ,преценяйте си къде ЩЕ живеете.И на мен не ми харесва как бетонираха черноморското крайбрежие разни "граждани" с пари,но селяните ТАМ нямаха избор къде да отидат да живеят след това!
+3
 
 
От селата дойдоха в Пловдив, а ние пловдивчани сега на селата им ли да идем да им копаме по нивите? Кой ще работи на къра, като всички искат да са граждани?!? Всяка жаба да си знае гьола!!!
0
 
 
После не се чудете защо шофират на по бутилка ракия - ами така са свикнали на село!!!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Реформи в БДЖ
Нов ГКПП Рудозем-Ксанти
BETL се срива, хиляди български инвеститори губят парите си
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: