12 са членовете на групата, организирала производството на нелегален тютюн в мегафабриката в землището на село Труд. Това стана ясно на специалната пресконференция на Специализираната прокуратура по случая, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Става дума за 4 българи, 7 украинци и 1 молдовец, предстои да им бъде повдигнато обвинение за участие в организирана престъпна група, както и за производство на тютюневи изделия без разрешение, като за всички се иска мярка за неотклонение "задържане под стража".
Сградата в Труд е нова, строена е в началото на годината, като разследващите я описаха с думите "модерен завод с огромен производствен цикъл". Тя е била и своеобразен затвор за работниците - всички те чужденци, които са живеели в самото хале - в нея са обособени кухни, спални, дори фитнес; хората не са излизали навън, правили са списък с нужните им консумативи и храна, който са пъхали под вратата, а с българите в групата са комуникирали посредством българо-руски речник.
Работили са на модерна поточна линия с капацитет 2000 цигари в минута, произвеждала около 200 мастербокса на ден. Самата престъпна група е била много добре структурирана, всеки е носел ясни отговорности и не се е месил в работата на останалите, действията - освен отлично координирани, са били изключително конспиративни.
Работниците пък не са българи като предпазна мярка - те не познават страната, не говорят езика, трудно могат да се ориентират къде са, с кого влизат в контакт, за да не дават после обяснения. От момента, в който са транспортирани до фабриката, те не са я напускали. Установено е още, че в склада има филтри, за да не се усеща миризмата на тютюн, стабилна шумоизолация, генератор за ток. Открита е и несглобена поточна линия.
При акцията са открити готови 640 мастербокса цигари за Гърция, 15 кашона с около 200 килограма тютюн, консумативи за цигарени изделия, обискирано е и ремарке в Пловдив, натоварено с 960 мастербокса цигари на стойност 3 600 000 лева.
Разкрит е и цех в Ръжево Конаре, където се е случвала предварителна обработка на тютюна. Постройката е била покрита с бали сено, подредени по специален начин така, че да се образува проход в сеното, водещ до помещението. Изходът е бил скрит в банята и представлявал тръба, по която работниците можели да избягат само легнали върху скейтборд.