Община Пловдив ще опита да защити и да получи още средства от Фонда за общините. Те ще са над 100-те милиона лева, утвърдени за Пловдив за проекти в Закона за държавния бюджет.
Това стана ясно от участието на заместник-кмета на общината по финанси и стопански дейности
Женя Петкова в БНТ Подкаст "Къде живеем?“ с Камен Коларов. Парите ще бъдат използвани за проекти, за които не са достигнали средства в бюджета за тази година, но са в готовност за реализация.
"Да за съжаление имаме такива проекти, но пък се надяваме …има един друг механизъм. Съгласно закона за Държавния бюджет до 1 март има възможност с решение на Народното събрание да се прелокализират средства. Т.е. сега на база на всичко това, което е подадено от общините за тези въпросни милиони има изискване тези проекти да отговарят на определени критерии, разрешителни за строеж, готовност за старт и там, където някой не се е подготвил правилно и останат средства ще има пренасочване на средства“, обясни финансистът на община Пловдив.
"В рамката на "Местни данъци и такси" нищо няма да вдигаме. Работим само в посока на наемни цени. Трябва да разчитаме на бума на огромното строителство, което се реализира. Има риск, разбира се, дали някой ще купи имот, за да влезе в хазната данъкът, който е за придобиване, но ние все пак разчитаме на прогнозите от предходни години".
Женя Петкова уточни, че вече е публикувано постановлението на Министерския съвет за изпълнението на Държавния бюджет.
"Въз основа на това постановление тези пари, ако забелязвате, са предвидени да се предоставят на министъра на регионалното развитие и благоустройство – такава е и практиката. Въз основа на това и на ПМС-то министърът на регионалното развитие и благоустройството подготвя споразумения, които споразумения сключва с всеки един кмет на община, на която са гласувани средства. Въз основа на тези сключени споразумения, тези трансфери влизат в бюджетите на общините. Тези са целеви. Ние трябва да отбележим, че това са 100 милиона целеви за капиталови конкретни обекти. Отделно има едни 5 364 100 лева, които са капиталовите средства за община Пловдив. Могат да представя предварително информация какво е намерението на кмета за една от тях – да се довърши Кукленско шосе“, каза
Женя Петкова.
100-те милиона лева за 9-те обекта, предвидени в Закона за Държавния бюджет не са включени в рамката на предложения бюджет на общината за 2024 година. Така се оказва, че през тази година местната администрация ще разполага с близо 800 милиона лева.
Механизмът за финансиране на обекти от Фонда на фондовете или други грантови схеми като програмата на МОН ще бъдат използвани за финансиране на големи проекти като нова сграда на Математическата и ремонта на Хуманитарната гимназия. Настоящата година може да бъде използвана за проектна готовност, предположи още финансистът на община Пловдив.
Тя уточни, че администрацията има капацитет да работи повече и има достатъчно законови способи, които да се използват за събиране на дължимото.
"За мен администрацията е мудна, трябва още да се работи и да се увеличава събирането. Разчитам на по-висока събираемост от местните данъци и такси. Има какво да се желае. Дали ще се търсят нестандартни методи, кампании, осведоменост на хората, информираност по-добра, но трябва да се работи. Това са дължими задължения от хора в работоспособна възраст.“, бе категорична
Женя Петкова.
Тя изрази увереност, че администрацията ще успее да си свърши работата и ще осигури по-добра събираемост на приходите от местни данъци и такси.