ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Фирмата, която работи по "По крепостните стени на Филипопол", влиза в Източната порта
Автор: Цвети Тончева 17:06 / 20.07.2022Коментари (0)4542
©
Фирмата изпълнител на проекта “По крепостните стени на Филипопол", който община Пловдив спечели от МРРБ, влиза в обекта "Източната порта“, съобщи за Plovdiv24.bg ръководителят на разкопките археологът Мая Мартинова.

В момента разкопките там са подновени. На място са студенти от ПУ "Паисий Хилендарски", които провеждат археологическата си практика. Те се обучават в специалностите "Археология“, "История“ и "Опазване на културното наследство“ и са ръководени от гл.ас. Божидар Драганов и гл.ас. Надежда Кирова.

Продължава започнатото археологическо проучване от миналата година. Финансирането е осигурено от общината.

Въпреки, че фирмата изпълнител влиза в обекта, проучването ще продължи и в процеса на консервационно-реставрационните дейности.

“Там ще има изкопни работи, но ние пак ще сме на терен и при откриване на археология, тя ще бъде документирана задължително. Археологическото наблюдение е задължително", уточни Мартинова.

Известните археолози Мая Мартинова-Кютова и Биляна Груева-Здравчева са научни ръководители на Източната порта.

Археологическото проучване се извършва в изпълнение на предписанията на Експертна комисия от Министерство на културата, която прие резултатите от разкопките през 2021 година. Поради високата научна стойност на разкритите археологически структури бе решено тяхното проучване и документиране да продължи и през 2022 година.

Археологическият паметник на културата – комплекс "Източна порта на Филипопол“ е част от големия проект "По крепостните стени на Филипопол", насочен към развитието на две конкурентноспособни туристически атракции в историческия резерват "Старинен Пловдив".

Чрез консервация, реставрация и експониране на античния комплекс "Източна порта на "Филипопол" и на Археологически комплекс "Небет тепе" и цялостната им социализация ще се подкрепи превръщането на тези археологически недвижими културни ценности с категория "национално значение", в предпочитани туристически атракции, предлагащи подходящи условия за целогодишно посещаване, като част от туристически маршрут. 

Обектът “Източната порта" е разкрит през 1976-1978 г. от археолозите Лилия Ботушарова и Елена Кесякова. Добре запазена и почистена е широката 13 м централна улица /една от най-широките в Римската империя/, архитектурните елементи в римо-коринтски стил, тротоарите и останките от прилежащите сгради.

"Източната порта“ е обект с много висок потенциал за възстановка във вертикален план, тъй като имаме чудесно съхранена архитектура – база и капители“, сочи археологът Мая Мартинова.

Според запазени надписи строителството се датира към 172 г. при император Марк Аврелий, открит е също сектор на крепостна стена с две кули от късната античност.

Въпреки, че Източната порта на Античния Филипопол не е добре експонирана и социализирана все още, тя очарова трайно туристите, тъй като е една от задължителните спирки при посещението им в Града под тепетата. Това е така заради изключително широкия и перфектно запазен римски път, който е водил към портата на древния град и заради архитектурните елементи от величествените колонади от двете страни на улицата, които са посрещали гостите на Филипопол в далечното минало.

През нея се е осъществявала връзката между Филипопол и Византион. Източната порта има един централен, по-широк вход и два странични. Улицата, която води към портата е с ширина 13,20 м., а от двете от колонадите от двете и страни са запазени множество фрагменти от колони и много богато декорирани коринтски капители. От двете страни на улицата се виждат тротоари с широчина 2,60м.

С експонирането и социализирането на обекта по проекта археологията ще се покаже в истинския ѝ блясък.

Коя е фирмата изпълнител, спечелила конкурса по проекта на община Пловдив "По крепостните стени на Филипопол" и какво финансиране е осигурено от МРРБ, очаквайте в следващ материал.

Междувременно Община Пловдив иска удължаване на срока за усвояването на средствата по проекта "По крепостните стени на Филипопол", който се реализира по приоритетна ос "Регионален туризъм на оперативна програма "Региони в растеж". Решението дали това да се случи, решение трябва да вземе Общинският съвет на предстоящата сесия утре.



Още по темата: общо новини по темата: 63
23.10.2024 »
17.08.2024 »
20.07.2024 »
12.07.2024 »
08.07.2024 »
08.07.2024 »
предишна страница [ 1/11 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2022 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Футбол - други
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Електротранспорт в Пловдив?
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: