Неочаквано бурни дебати на днешната общинска сесия предизвика предложението кметът Славчо Атанасов да започне процедурите за възстановяване на построения през 1892 година по проект на италианския скулптор Арнолдо Дзоки фонтан на Деметра в Цар Симеоновата градина, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Съветниците единодушно се обединиха около идеята, че реконструкция трябва да има, но не може да възложат на кмета да започне процедура за обявяване на обществена поръчка без да е ясно откъде точно ще се вземат парите и колко ще са те. Трите представени варианта за проекти са с различни количествено-стойностни сметки: на Национално-историческия музей - 481 хил. лв.; на "Рестарт" ЕООД - 352 хил. лв.; на "Диза Еко Груп" ООД - 375 хил. лв. Цените били почти сходни, като се има предвид, че 106 хил. лв. от сметките на НИМ - София, били за демонтаж и монтаж на скулптурната фитура, какъвто само те били включили в проекта си.
Димитър Атанасов предложи необходимите средства да се вземат от "Чистота" АД или от икономиите, които щели да дойдат от намалените заплати на шефовете на общинските фирми, но заместник-кметът Александър Константинов му обясни, че е незаконно да се разпореждат с парите на търговски дружества.
"Какъв конкурс, какъв ЗОП, като не е посочена нито сумата, нито източниците за нея?" - почти в един глас попитаха Стефан Таушанов и Дани Каназирева.
"Фигурата на Деметра е категоризирана като културна ценност от местно значение и може да се възстановява единствено от лицензирани специалисти, каквито има само в Националния исторически музей. Конкурсът трябва да отговаря както на закона за обществените поръчки, така и на закона за културното наследство", експертно обясни съветникът и директор на Археологическия музей Костадин Кисьов.
"Да, ама много скъпо искат", не се съгласи Илко Илиев.
"Ако сега не гласуваме, за да се приближим към решаването на проблема, тази прекрасна скулптура все повече ще запада и след това възстановяването й ще ни струва многократно по-скъпо", опита се да влее разум чрез гледната си точка Тодор Кръстев. "Да, спешно трябва да се вземат мерки. Някои части са в "Градини и паркове", други детайли и елементи продължават да падат от силно корозиралата скулптура", подкрепи го Кисьов.
Главният финансист Наталия Делчева скочи и веднага предложи 40 хиляди от културния календар, за който след това ще останат 930 хил. лв., да бъдат пренасочени за спешно проектиране. "Не! И без това парите за култура са малко!" - възроптаха единодушно съветниците и оставиха бюджетар № 1 отдругаде да изнамери пари до следваща сесия.