Детският неврохирург проф. Патрик Делем, детският уролог проф. Реми Бесон и пластичният хирург проф. Вероник Мартино избраха няколко по-трудни и специфични случаи и извършиха съвместни операции с българските си колеги, казаха от лечебното заведение.
Вродените аномалии са уникални и рядко се срещат две еднакви, затова екипите, освен добре подготвени и съставени от различни специалисти, трябва да проявят бърза реакция при разрешаване на медицинските проблеми. Желанието ни е да станем център, където идват най-добрите световни специалисти, вместо държавата да плаща скъпо струващи операции в чужбина, обявиха от лечебното заведение.
Освен в Клиниката по детска хирургия, френските специалисти демонстрираха нови методи при лечението на различни вродени аномалии, пострадали при тежки инциденти или развити усложнения, и в Клиниката по неврохирургия и Отделението по пластична и краниофациална хирургия. Посещението им се осъществява ежегодно, съгласно договореностите между болниците и медицински университети в Пловдив и Лил от 1993 г. до сега, обяви проф. Джамбазов. Тази година разходите по престоя на френските хирурзи у нас са поети от "Фонд за лечение на деца" към Министерство на здравеопазването.
"Имаме уверение от ръководството на фонда, че и в бъдеще ще спомага да продължим да работим съвместно и да каним изявени чужди специалисти, които освен, че ще лекуват български пациенти, ще обменят опит с колегите си в нашите клиники", заяви проф. Джамбазов.
Той припомни още, че научният обмен между лечебните заведения в Лил и Пловдив предхожда с няколко години въвеждането на програмата за академична мобилност на ЕС - "Еразъм". Веднъж годишно хирурзи от пловдивската университетска болница също заминават за Франция, за да участват в съвместни планови операции, подчерта изпълнителният директор на УМБАЛ "Свети Георги".