Свързахме се с него по повод на решението на последната сесия на общинския съвет, проведена на 12.05.2011 г., когато за приемане на предложението за поставяне на 15 видеокамери на кръстовища в "Северен", не достигнаха само два гласа.
Съветниците на Пловдив дебатираха повече от час за това-СРС-та ли са въпросните съоръжения и ще бъдат ли нарушавани така правата на гражданите. С 24 гласа "за", 5 "против" и 7 "въздържал се", предложението не беше прието. Въпреки това, то не е отхвърлено и може да бъде поставено за гласуване на следваща общинска сесия. Георги Колев е един от петимата, гласували срещу поставянето на камерите.
"Първо, когато се поставят тези камери, трябва да сме наясно дали всички пловдивчани желаят да бъдат снимани и техните снимки и действия да бъдат под разпореждане и под възможността да бъдат използвани от МВР.
Второ, Община София е решила този проблем доста добре. На повечето кръстовища там има поставени камери, само че те са под разпореждане на общината, а не на МВР. В тази връзка, община Пловдив има достатъчно на брой общински предприятия, които се занимават с контрола на трафика, като "Синя зона, паркинги и гаражи" и "Охрана и сигнализация". Ако дарим тези камери на общината, тя ще може да контролира този трафик, да влезе във взаимоотношения с МВР и да изпраща само необходимите данни там, без гражданите на Пловдив да имат страха, че техни лични данни и снимки, които те не желаят, могат да бъдат под вниманието и под оперативното управление на МВР", защити аргументите си Колев и продължи:
"Затова българският законодател е създал Закона за специалните разузнавателни средства. В него е регламентирано кога всеки български гражданин може да бъде сниман, филмиран, подслушван или следен. В противен случай, всеки един от нас участва в 24-часов "Биг Брадър", 7 дни в седмицата, 365 дни в годината. Като юрист и общински съветник, смятам, че това е незаконно. Освен това, никой не изслуша волята на дарителите".
"Второто много важно нещо е, че в предложението е записано: контрол на криминогенния фактор. В тази връзка, камерите са разположени на колелото на Панаира, на кръстовището на Нева и на кръстовището на бул."Васил Априлов", а нито една камера не е разположена в Шекер махала и в Харман махала. Всички знаят къде се продават цигари без бандерол и къде влизат откраднатите метали. Питам: Защо в тези места, които имат ясен криминогенен характер, няма разположена нито една камера? Защо гражданите на район "Северен" не участват в обсъждането къде да бъдат разположени тези камери?", обоснова се още адвокат Георги Колев.