Германисти дискутираха в ПУ промените в езика и образованието вследствие на пандемията от COVID-19
Настъпилите промени в езика, литературата, културата, образованието и особено в чуждоезиковото обучение вследствие на пандемията от COVID-19 бяха основният акцент на Седмата международна конференция на Съюза на германистите в България.
Домакин на научния форум на тема "Времена на преход: преживявания – очаквания – наративи" беше Секцията по немски език към катедра "Романистика и германистика“ във Филологическия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Събитието се проведе с подкрепата на Германската служба за академичен обмен.
Конференцията предостави възможност за изява на университетски преподаватели германисти, докторанти и студенти от Пловдив, Благоевград, Варна, Велико Търново, Русе и София. Участваха и техни партньори от университетите в Гьотинген и Вюрцбург (Германия), Клагенфурт (Австрия), Варшава (Полша) и Марибор (Словения) в областите на лингвистиката, литературата, преводознанието, методиката, дидактиката и културологията. В унисон с новите тенденции и възможности някои от докладите бяха представени в електронна среда.
Участниците в конференцията се обединиха около мнението, че в бъдеще се очаква да се практикува смесена форма на обучение. Учебните занятия ще се провеждат присъствено и ще бъдат съпроводени с дигитални форми на обучение.
На онлайн литературно четене доц. д-р Мария Ендрева от Софийския университет представи австрийската писателка Олга Флор. Авторката прочете откъси от романа "MORITURI" (2021)и се включи в последващата дискусия.
По време на конференцията беше представен Юбилейният сборник "Модерни наративи" с научни изследвания в чест на 65-годишнината на проф. д-р Николина Бурнева. Издаден е през 2020 г. в том 39/3 на Филологически проучвания на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий".
В съпътстващата програма на събитието участниците посетиха новооткритата Епископска базилика от IV век и се запознаха с някои от забележителностите на Стария Пловдив.