Археологията не трябва да е затворена, а да е публично пространство със свободен достъп, както римският форум на пл. "Централен". Именно заради експонирането и достъпността на археологията преди години португалска фирма спечели международния конкурс за реконструкцията на площада, припомни арх. Ахрянов.
Според него, инвеститорът и проектантите трябва да направят така, че да превърнат археологията в позитив, а не да я считат за негатив. Неблагоприятни примери в тази посока са разкопките в търговски център "Екселсиор" и в бившия "Нармаг", до които хората нямат досег.
"Има съвременни методи за постигане на такава височина на сградите, при която археологията не е прихлупена и затворена. На терена има основи, които могат да се използват за повдигане на нивото, така че сградите все едно са на кокили" - коментира арх. Ахрянов.
Главният архитект допълни, че е много важна и височината на бъдещите здания и как ще се впишат в силуета на Стария град.
Той очаква с интерес обявеното за 8 януари обществено обсъждане, на което се надява да бъде представен проектът.
"Това е проблемен имот, в годините назад е имало много негодувания да се прави каквото и да е там. Посъветвах представителите на инвеститора, с които се срещнах преди 2-3 седмици, първо да направят обществено обсъждане на намерението си, после да предприемат каквито и да е процедури. Ако не успеят да убедят хората, ще ги "затворят" за още 10 години" - коментира още Ахрянов.
Според него, обществените обсъждания са най-добрият начин да се вземе правилно решение за развитието на Пловдив, а такива неведнъж е декларирал, че ще прави по всички значими за града въпроси кметът Здравко Димитров.