"Разрешителното за строеж на сградата на тютюневия склад на "Одрин" 8 е от 2010 година, защо обаче толкова дълго време собствениците нищо не са правили и защо точно сега са се втурнали да събарят сградата, мога само да гадая".
Това коментира главният архитект на Община Пловдив
Румен Русев по казуса със съборения склад - паметник на културата в Пловдив, предаде репортер на
Plovdiv24.bg.
По думите на Русев проектът е бил внушителен като замисъл с голяма разгърната площ, подземни нива за паркинг.
"Инициативата им явно е била възпрепятствана, но защо точно сега са се втурнали да разрушават - не мога да си обясня."
Придобиването на сградата става през 2009 година чрез частни собственици, посочи Русев. Община Пловдив не е издавала разрешение за премахването й, а е била уведомена.
"Собствениците се ползват от обстоятелството, че имат издадено разрешително за строеж, всеки гражданин може да събори сградата си. Община Пловдив е спазила закона и е подписала разрешението на строеж, базирайки се на документ, че сградата не е паметник на културата.
Това ми е било основанието и на база на това удостоверение е презаверено през 2014 година", поясни Русев.
В момента тече разследване точно за наличието на два документа с различно съдържание. <
/div>
"Ние бяхме изненадани, бе изненада и за Инспектората, когато дойдоха в понеделник, защото има такъв документ, представен от собствениците и афиширан от кмета. Те казаха, че не може да има такова нещо.
От Инспектората не бяха виждали това удостоверение, защото то е издадено тук. Бяха изненадани, видя се, че писмото от Института по паметници на културата не е същото като текста на това удостоверение.
От тук нататък случаят е част от разследването. Вече изпратихме обяснения на икономическа полиция. Но дали става дума за фалшив документ - не мога да се произнеса за документ, който не е излязъл от нас", каза още Русев.