Според публикация на вестник "Ню Йорк Таймс", Пловдив е на второ място в непрестижната ТОП 5 класация на градовете с най-мръсен въздух в Европа. Цитирано е проучване на европейските екологични регулатори. За това вярна ли е информацията, какви са основните замърсители на града и какво прави Общината Пловдив в насока подобряване качеството на въздуха в града, репортерът на
Plovdiv24.bg Искра Койчева се срещна с главния еколог на Общината
Стефан Шилев.
По думите му, данните, които са изнесени в проучването, са верни дотолкова, че касаят 2011 г. Тогава в града е имало 161 дни в годината за превишаване на средно денонощните норми. Сега обаче не е така, категоричен е екологът. За 2012 г. броят на дните с превишения е намалял с 13-14%, а за 2013 г. тези дни ще са още по-малко, смята още Шилев.
Това е така, защото в Пловдив са взети редица мерки за повишаване качеството на въздуха, мотивира се той. Според него миенето на улиците в града, подмяната на паважните с асфалтови настилки, превенцията на Общината в областта на паркирането в зелените площи и поддръжката на зелената система оказват голямо влияние върху това да дишаме по-чист въздух.
Шилев беше категоричен, че мерки за това обаче трябва да се вземат и от държавата. Установено е, че между 50 и 60% от замърсяването на въздуха е от отоплението през есенно-зимния сезон с въглища, при това с много ниско качество. В тази връзка той заяви, че помощите за социално слаби във вид на твърдо гориво трябва да се заменят с алтернативни такива, като например за свързване с газопреносната мрежа, заплащане на електричество и други.
Той отчете участието на Община Пловдив в европейски проект за повишаване чистотата на въздуха. Станало е ясно, че ЕК подготвя въвеждането на стандарти за горивните инсталации като печки, камини и т.н., където ще има изисквания за степента на изгаряне на твърдото гориво.
За повече подробности изгледайте видеоинтервюто с главния еколог на Община Пловдив.