Според инж. Пашов администрацията е силно възпрепятствана от Института за паметници на културата.
"За да издадем официална заповед, с която задължаваме стопаните да си оправят рушащите фасади, е нужен представител на НИНКН. Той обаче е само един за цяла Южна България - арх. Слави Славов, и трябва да намери удобен ден и час, за да дойде.
По тази причина работата ни не може да бъде експедитивна и забавя административното производство", казва Пашов.
30 сгради по красивата пловдивска улица са описани като неугледни и опасни. Една от тях е на "Иван Вазов" 10, собственост на "Ниви" ООД. Експертите са констатирали падаща мазилка и корозирали метални греди на изнесената тераса.
През 2014 г. собствениците са били предупредени да я укрепят. Миналия месец им е съставен констативен протокол, че не са изпълнили предписанието.
Стопаните са били задължени да представят инвестиционните си намерения, но не са го сторили.
По същия начин бездействат и собствениците на имот на ул. "Иван Вазов" 70. Там помещение от стая и кухня държи пловдивската митрополия. Къщата е на 2 етажа, но стопаните, които са четирима, отсъстват и не осигуряват достъп до терасата с изгнили метални греди.
В ужасяващ вид е бивш тютюнев склад на ъгъла на ул."Капитан Андреев"2 и "Иван Вазов". Той е закупен от бившия почетен консул на Италия в Пловдив Пиетро Луиджи Гиа. Правени са му два констативни протокола заради падащата мазилка. Сградата е паметник на културата.
"Разговаряхме лично с г-н Гиа. Той обясни, че когато купил склада имал инвестиционни намерения, но кризата ги провалила", обясни инж. Дживизова. Заради падащите парчета от фасадата тротоарът е ограден с метални пана. Всеки месец италианецът плащал 800 лева тротоарно право.
"Преговорите са трудни, бавни и не дават резултат", казва Дживизова. И тя смята, че е време да се пристъпи към реални санкции. Стопаните обаче предпочитали да платят 1000 лв. глоба, отколкото да ремонтират сградите си.