Това гласи решение на Пловдивския административен съд, което е окончателно. Лекарката е обжалвала паричната санкция, наложена от "Медицински одит" - София, но магистратите са категорични, че тя е правомерна.
Около 23,30 часа на 19 ноември 2013 г. в спешното отделение на УМБАЛ "Св. Георги" бил доведен Асенчо от баба му. Детето било с 38 градуса температура, с учестено дишане и пъшкало. Педиатърката го прегледала и написала "Задоволително състояние и без дихателна недостатъчност".
Поставила диагноза "Пневмония, неуточнена". И насочила пациента към друго здравно заведение в града, тъй като преценила, че детето няма нужда от лечение в университетската болница, а и нямало места в детската клиника.
Бабата повела изгарящото от температура внуче посред нощ към МБАЛ "Св. Мина", която се намира доста далеч. Д-р Илиева дори не организирала транспорт с линейка. Десет минути преди полунощ Асенчо пристигнал в общинската болница във влошено състояние, където го приели. Три часа по-късно издъхнал.
При проверката се установило, че ден преди да почине, бабата завела детето на преглед в спешното отделение на УМБАЛ "Св. Георги". Там бил прегледан от друга лекарка - д-р Веселина Дундекова, която записала "Липсват индикации за спешна хоспитализация".
Тя пък му поставила диагноза "Остър бронхит, неуточнен". И насочила малчугана към джипито за проследяване. След обяд обаче момчето пак било заведено в спешното отделение, но отново попаднало на д-р Дундекова.
Тя била категорична, че не е спешен случай. Така на следващата вечер детето стигнало до д-р Магда Илиева.
Съдът счита, че тя е поставила диагнозата, без дори да са направени минимално необходимите изследвания за белодробни заболявания - рентгенова снимка и вземане на кръв.
По тази причина магистратите отхвърлят жалбата на лекарката, с която е искала да й бъде отменена наложената глоба.