"Изхвърлиха ни на улицата, за да дадат урок на всички източноевропейци да не мрънкат и претендират за човешки условия на работа". Това разказа 20-годишен пловдивчанин, който е сред изгонените от фермата в Брайърли, графство Херфордшър. Младежът държи да остане анонимен, защото се надява все пак да заработи някой паунд на Острова. "Белята стана, когато решихме да се оплачем на властите, че ни третират като животни. Шефовете веднага ни биха шута", обяснява българският гурбетчия. Даже някои от британците директно им казали: "Голямата уста ви изяде главата". Повечето му събратя по съдба също не искат да се приберат в родината, надявайки се да успеят да си намерят някакво препитание в друга ферма. "На 20 от съкратените 300 българи е намерена нова работа", похвали се пред "Стандарт" трудовото аташе на Министерството на труда и социалната политика в Лондон Даряна Коцева. Посолството ни в Лондон пък увери, че продължава да поддържа връзка с изгонените нашенци и с британския работодател "S&A Produce" "за разрешаване на проблемите".
От мисията ни съобщиха, че още няма яснота за транспортирането на желаещите да напуснат Великобритания българи. "Всички съкратени от фермите в Брайърли и Бардън нашенци все още се намират в общежитията на "S&A Poduce". Представители на фирмата се грижат за тях и водят желаещите на пазар за закупуване на необходимите им храни и други стоки, увери г-жа Коцева. И в петък никой не се е обаждал в посолството да се оплаква, че няма пари или пък да търси някакво съдействие и помощ, допълни тя.
По-вероятно е скоро още нашенци да имат сходни проблеми. Новината за опърничавите българи, които вместо кротко да се тъпчат по 7 души в каравана, ходят и се оплакват на трудовите инспектори, е обиколила и съседните ферми. Иначе от фирмата "S&A Produce" продължават да държат на официалната си версия, че са изгонили 300 берачи на ягоди заради лошото време."Реколтата е унищожена и не може да осигурим работа за всички", упорстват шефовете. Странното е, че във вихъра на скандала пристигнали над 150 поляци. Новата група идвала да замени непокорните българи. Те недоволствали основно от условията на труд, които с много фантазия можели да се нарекат европейски. Ягодоберачите от цяла Източна Европа пребивавали по четирима души в стаи от 8 кв м. Спели върху казармени двуетажни нарове, разполагали с една маса и хладилник, който невинаги бил в изправност."Няма дори гардероб, където човек дрехите да си сложи. Пералнята е само сън - замирисахме", оплакал се преди седмица младеж на майка си в родния Пловдив. Сезонните работници се редели на опашка по половин час за тоалетна, защото на 100 души се падал по един санитарен възел.
Друг проблем пред гурбетчиите бил, че нямат достатъчно пари за обратен билет. Малцина успели да скътат някоя лира в матраците. Те не получавали редовно пари, защото напоследък все валял дъжд. В същото време обаче от фирмата им прибирали наема за ползването на фургоните на всяко първо число. Тенденциозното отношение към сънародниците ни се потвърждава и от факта, че в последния момент са им били прибрани идентификационните карти. В баркода се съдържала информация за покритата дневна норма. Нашенците се опасяват, че сега ще получат и надница, по-ниска от обещаните 5-6 лири на час.
Източник: в. "Стандарт" |